Slovenská trojica hudobníkov a producentov Weltschmerzen (Tomáš Prištiak, Dominik Suchý a Matúš Mordavský z Tittingur) založila v roku 2019 vydavateľstvo Weltschmerzen. Viac o vzniku nového labelu sa môžete dočítať v našom staršom článku. Po nahrávkach Epiphany od Tittingur, EP od Weltschmerzen a Lo-Fi Noci od alter ega rapera a beatmakera Prezidenta Lourajdera, vydáva kolektív debutový inštrumentálny projekt Narrative od slovenského bubeníka a hudobníka menom Fokulár. Album, ktorý spája bicie s elektronickou noiseovou hudbou vychádza 27. novembra na platni a digitálnych platformách.

„7 prevažne inštrumentálnych skladieb komunikuje a otvára témy ako súčasná podoba ľudského bytia, dôstojnosti, samoty, krehkosti a existencie vo svete plnom kríz a zlyhaní. Zvuk aj témy sú ťaživé, mohutné, až éterické, napäté a valivé,“ uvádza label.

Aj keď ide o debutový sólový projekt Fokulára, známy je predovšetkým ako bubeník sludge-doom metalového dua Möbius, ale aj iných projektov ako – metaloví Unattended Funeral či hardcore-punkoví Boiling Point. Podobnú zvukovú surovosť môžeme počuť aj na nahrávke Narrative.

„Vznik albumu Fokulár vníma ako organickú súhru. Na albume spolupracoval s viacerými spriaznenými hudobníkmi – Edúv syn, Tomáš Urík, či Dominik Novák, ktorí dodali niektoré inštrumentálne a melodické prvky. Za obalom albumu a celkovým vizuálom stojí žilinská výtvarníčka Dominika Koššová. Fokulár potom všetko dával dokopy, produkoval a mixoval. Album je tak silným záznamom a sonifikáciou jeho vnútorného rozpoloženia v ťažšom roku jeho života.“

Vizuálne návrhy od Dominiky Koššovej

Weltschmerzen sa charakterizuje ako vydavateľstvo, ktoré vydáva emočne ladenú, ľudsky prepojenú a zvukovo vyhranenú súčasnú hudbu. 19. decembra mal label naplánovaný showcaseový event v bratislavskej Novej Cvernovke. Keďže z dôvodu pandémie sa festival v plánovanom termíne neuskutoční (podujatie sa presúva na jar), prvé narodeniny vydavateľstva budú sprevádzané mikropodujatiami a nekonvenčnými aktivitami na sociálnych kanáloch labelu ➤ Sledujte Weltschmerzen na Bandcampe, Facebooku či Instagrame.

Zdroj: TS Weltschmerzen

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *