Aktuálne trendy vo svete, či už v hudbe alebo v móde, sa čoraz viac obracajú k ženskému svetu. V hudbe sa objavujú „silné“ ženy, ktoré propagujú nezávislosť, samostatnosť a svoj talent komponovať hudbu. Beyoncé, Rihanna, Grimes, Kelela, Abra a oveľa viac ďalších ženských speváčok, hudobníčok, producentiek, DJ-ok, či kolektívov, sa dostáva do popredia čoraz častejšie. V nasledujúcom článku sa budeme venovať umelkyniam, ktoré prídu na tohtoročnú Pohodu 2016 a zaujali nás najviac.

Anna Meredith

Škótska inovátorka a skladateľka Anna Meredith po úspechu prvých dvoch EP vydá očakávaný debut Varmints a následne sa vydá na turné, v rámci ktorého predvedie svoju veľkú hudbu s dôrazom na detaily aj na trenčianskom letisku.

Meredith okrem iného vytvárala aj koncerty pre beatboxerov na čerpacej stanici. Ako skladateľka klasickej hudby sa chce však viac orientovať na svet popu. Konkrétnejšie ide skôr o synthpop, ktorý využíva aj na svojom debute Varmints s bubeníkom Samom Wilsonom, gitaristom Jackom Rossom a violončelistkou Gemmou Kost.

Jej avantgardné kompozície boli v rámci festivalu BBC Last Night of the Proms odvysielané pre 40 miliónov ľudí. Je bývalou dvornou skladateľkou BBC Scottish Symphony Orchestra a minulý rok sa podieľala na hudbe k módnej kampani jar/leto značky PRADA.

Savages

Kapelu Savages, ktorá je zložená čisto zo ženského talentu, sme spomínali už v našom predošlom článku. Tento rok už vystupovali na Coachelle a absolvovali turné v USA a Kanade. Momentálne zakotvili v Austrálii. Kapela sa pri svojich živých vystúpeniach nebráni asi ničomu, ani skutočnému „rockovému“ stage divingu. Pozrite si zostrih videa z ich prebiehajúceho turné.

Vaults

Vaults charakterizujú výrazné melódie, magická atmosféra, mix elektroniky i živých nástrojov a nezameniteľný hlas speváčky Blythe. Kapela sa preslávila svojím hitom One last night zo soundtracku k filmu 50 Shades of Grey. Speváčka Blythe sa v kapele objavila potom ako naspievala skúšobné vokály k piesni Vultures. Hudobné trio sa prezentuje ako celok, neradi hovoria o sebe ako o individuálnych členoch.

Vaults prirovnávajú k London Grammar, s ktorými absolvovali niekoľko vystúpení. Pochvalné kritiky sa vyjadrujú najmä k ich katarzným a intenzívnym textom a k podmanivému hlasu speváčky Blythe. Na Pohode 2016 sa trio predstaví so svojím magnetickým a mystickým vystúpením po prvý krát.

Nina Kraviz

Vo svete elektronickej hudby momentálne veľké množstvo talentovaných producentiek a DJ’s. Jednou z najvýraznejších osobností tanečnej house/techno music je Nina Kraviz z Moskvy. Počas rozhovoru pre magazín DJbroadcast sama vysvetľuje ako začala jej vášeň k hudbe:

Keď som bola promotérom v Moskve, kde som žila kvôli môjmu štúdiu na vysokej škole Kyoto Jass Massive sa zastavili na svojom koncernom turné. Chceli navštíviť 500 metrov vysokú Ostankino vežu, ktorá bola práve vtedy zavretá.

Tak sme navštívili obchod s platňami, ktorý bol neďaleko veže. Rozsiahly obchod so štyrmi miestnosťami plný obskurného jazzu, sovietského rocku a exotiky. Okino jeden z členov kapely mi strčil do ruky platňu so slovami: Nina! Toto si zamiluješ! Je to svätý grál pre každého house DJ-a. Bol to jeden z albumov od George Duke. Jedna z mojich prvých kľúčových platní. Bolo to magické. Chemická reakcia.


Kraviz je známa svojimi intenzívnymi vystúpeniami. Aj vďaka tomu si „vydobila“ nenahraditeľné postavenie vo svete elektronickej hudby, ktorý je po väčšine mužskou doménou. Dúfame, že na Pohode 2016 si nájde miesto v nočných hodinách kedy jej hudba lepšie vynikne.

Hollie Cook

Na Pohode 2016 sa predstaví aj mladá speváčka Hollie Cook. Podľa magazínu Pitchmagazine je vystúpenie Cook jedna z povinností tohto hudobného leta. Koncom tohto roka vydá svoj ďalší album a na Slovensku sa predstaví ešte so skladbami z albumu s názvom Twice. O Hollie Cook sme písali nedávno v článku, ktorý si môžete prečítať tu.

PJ Harvey

Pj Harvey netreba dlho predstavovať. Osobnosť, ktorá predčila talentom viacerých hudobníkov so svojim nezameniteľným hlasom a originálnym prejavom, vystúpi na tohtoročnej Pohode. V apríli vydala svoj deviaty štúdiový album The Hope Six Demolition Project, na ktorom spolupracovala s takými menami ako Flood alebo jej dlhoročný mentor John Parish. Album bol nahrávaný počas prítomnosti verejnosti ako súčasť umeleckej inštalácie v Somerset House v Londýne. Uvidíme, v akej forme sa predstaví v Trenčíne.
 

Róisín Murphy

Róisín Murphy pozná takmer každý, kto sleduje elektronickú hudobnú scénu najmä vďaka kapele Moloko, v ktorej pôsobila v 90-tych rokoch. Po rozpadnutí zostavy sa Róisín vydala na sólovú kariéru speváčky s excentrickým imidžom. Jej tretí štúdiový album Hairless Toys produkoval partner Jany Kirschner Eddie Stevens. Album bol nominovaný na Mercury Prize, na Metacritic si udržal priemer hodnotení 80% a The Guardian o ňom píše ako o čistej podnecujúcej elegancii.

Sevdaliza

Tento rok sa na Pohode objaví aj Red Bull Music Academy stage. Ten nahradí už populárny párty bus. Okrem prednášok a hudobných workshopov sa na stagei predtsaví aj holandská vychádzajúca electro/R&B hviezda iránskeho pôvodu Sevdaliza.

Speváčka a producentka je momentálne čoraz viac na vzostupe v hudbonom svete. Jej hlas, ktorý je ťažko zameniť s hocikým iným v kombinácii s temnými tónmi, magickými, až sci-fi vizualizáciami, je predstavením, ktoré nemôžete premeškať. Sevdaliza počas svojich koncertov (ako sme mohli vidieť naživo počas jej viedeňskej premiéry) vydáva maximálnu energiu a strhne vás svojimi tancami a silnou charizmou.

Xenia Rubinos

Rodáčka z newyorského Brooklynu Xenia Rubinos sa pohráva s jej fantastickým hlasom a zvukmi. V jej hudbe sú ľahko rozpoznateľné zložky ako elektrizujúci zadymený hlas alebo klávesy s výrazným driveom ako pri elektrickej gitare. Xenia nie je obyčajnou speváčkou.

Rubinos má portorikánske a  kubánske korene, preto aj väčšinu svojich skladieb kombinuje so španielčinou a angličtinou. Pozrite si video, v ktorom speváčka hrá a spieva uprostred nočnej ulice na autách uprostred Brooklynu.

Zdroj: Oficiálna stránka Pohody, The Guardian, timeout, billboard, djbroadcast

Autor: Verana Dobal

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *