V nedeľu 15. 3. sa v bratislavskej Starej tržnici uskutočnil 7. ročník odovzdávania hudobných cien Radio_Head Awards. Ako už tradične, rozhovor moderoval Martin Staňo, známy aj z relácie Ráno na eFeMku a o backstage sa postarali známi komici Michal Hudák a Juraj Šoko Tabaček, ktorý je okrem iného aj hercom. Počas večera sa okrem žánrových cien odovzdali ceny pre interpretov v kategóriách: Album roka, Singel roka a pribudli aj dve nové, Debut a Objav roka.
Návštevníci večera si mohli naživo pozrieť aj množstvo špeciálnych vystúpení, ktoré spojili viacerých hudobníkov len pre túto príležitosť. Špeciálnu skladbu takto odohrali aj producent Jimmy Pé spolu so speváčkou Tante Elze a Symfonickým orchestrom Slovenského rozhlasu pod vedením dirigenta Tóna Popoviča, ktorý husľové aranžmá aj skomponoval. Toto vystúpenie sa mne osobne páčilo asi najviac. Za spomenutie stojí aj netradičné spojenie Stroona, gitaristu Rezníka z Walter Schnitzellson, speváčky Shiny, bubeníka z Talent Transportu a viacerých hudobníkov. Toto zoskupenie, Sme Ste Sú Band, vzniklo len kvôli špeciálnej príležitosti, odovzdania Ceny za prínos do hudby Mariánovi Vargovi. Sme Ste Sú odohrali Vargovu skladbu „Poď so mnou“. Ale pekne po poriadku. Ako vlastne večer prebiehal? No hlavne, poďme si predstaviť čerstvých víťazov kategórií.
Objav roka
Spomedzi piatich nominovaných cenu Objav roka získal nie až tak hudobný nováčik Pišta Královič za svoj DJ projekt FVLCRVM a debut Notch (Gergaz). Moderátor Michal Hudák v backstage-i Pištu podpichoval, že cenu sa mu nepodarilo získať ani s Uniques, ani s Nvmeri, čo je vlastne tá istá, ale premenovaná Pištova kapela. Do tretice to ale vyšlo, a album Notch si skutočne zaslúži pozornosť, o čom svedčí aj záujem zo zahraničia. Pišta si prednedávnom zahral vo Viedni vrámci Canyoudigit na rovnakom stage s producentom Just Blazeom, ktorý produkoval songy takým menám ako Jay Z, Kendrick Lamar, Eminem a mnohým ďalším. FVLCRVMov mix si vybral aj EzFrG z londýnskeho rádia Hoxton FM, ktorý hľadá a zverejňuje skladby nových a nádejných producentov z celej Európy. V tejto relácii už vystúpili viacerí Slováci ako Ink Midget, Foolk, Karaoke Tundra, Stroon či Jimmy Pé. Úspechmi a zaujímavými spoluprácami by sme mohli pokračovať ešte dlho, vypočujte si, za čo vlastne FVLCRVM vyhral cenu Objav roka.
Debut roka
V ďalšej kategórii Debut roka spomedzi nominovaných ako Hviezda, Monikino Kino, prvý sólový Supa či Purist, zvíťazil album Rieka (Gergaz) od Fallgrappu. Táto relatívne nová kapela pod vedením Juraja Líšku jednoznačne dominovala celému večeru. Dokopy premenila až štyri nominácie z piatich.
V tejto kategórii boli veľmi vyvážení súperi. Osobne sa mi viac páči príjemné elektronicko-gitarové duo Monikino Kino (skladba Prázdniny) a za zmienku stojí aj kapela Hviezda. Ale Fallggrapp je jednoznačne najpopulárnejšie zoskupenie, o čom svedčili aj suverénne najdlhšie potlesky spomedzi nominovaných. Veď videoklipy na ich skladby majú dokopy okolo 200 000 videní, čo je pri slovenskom elektronickom zoskupení obrovské číslo. Koniec koncov, Fallgrapp, to je príjemná jednoduchá elektronika podfarbená spevom Nory Ibsenovej a v pozadí s jemnými husľovými aranžmánmi.
Po Korben Dallas, ktorí celý večer uviedli, prišli na pódium mladí Bad Karma Boy. Aj s producentom a vibrafonistom Daliborom Kocianom aka Stroonom, Alanom Puristom a Hope Gospel Singers zahrali najpopulárnejšiu skladbu „Dunaj.“
Po krátkom vstupe moderátorov, ktorí sa svojej úlohy zhostili výborne a s humorom, ako štandardne, sa predstavili nominovaní za Singel roka. Áno, presne tak. Bol to opäť Fallgrapp a cenu si kapela prevzala za singel „Vlasy“. Predbehli tak ďalších nominovaných ako Bad Karma Boy za „Dunaj“, Monikino Kino za „Prázdniny“, Supa za „Krekáč“ a ďalší Fallgrapp za „I.N.A.“ Neskôr bola táto skupina úplne všade a absolútne dominovala celému večeru. Organizátori boli ale vynaliezaví a situáciu zobrali s humorom, moderátor Staňo si zobral pre istotu prázdnu Ikea tašku, aby si Juraj Líška mal kde odložiť ceny.
World Music / Folk
Aj keď je to akiste zaujímavá hudobná sféra, o súčasnej slovenskej world music toho veľa naozaj nevieme. Môžeme napísať, že nominované boli kapely: Banda, Solamente Naturali, Zuzana Homolová a Miloš Železňák, projekt Ornamenty a Tu v dome. Pre cenu si prišli Tu v dome za nahrávku Protichodné chute, kde spieva a hrá na banjo aj známy karikaturista Martin „Shooty“ Šútovec.
Hip hop / Rap / RNB
O hip hopovú zložku RHA sa postaral raper Tono Suchota aka Tono S a producent/DJ Beyuz, s ktorými si na basu zahral aj Billy Barman. Tono S. je známy aj svojimi sólovými projektmi či ako člen skupiny Mater a hip hopového labelu Gramo Rokkaz. Na RHA zahrali song „Mŕtva chémia“ z albumu Návraty, ktorý bol nominovaný ako album roka v kategórii Hip hop/Rap/RNB. Raper Tono Suchota je nevšedným a zaujímavým aj po tej stránke, že vo svojich textoch skoro vôbec nepoužíva nadávky na rozdiel od väčšiny interpretov v žánri. Určite to ale nahrádza fakt, že jeho texty sú plné inteligentného a zábavného humoru. Ak ste ešte nepočuli, odporúčame.
Po hudobnej prestávke prišli na rad zasa ocenenia, a to hneď v troch kategóriách po sebe.
Žhavým favoritom na najlepšiu hip hopovú nahrávku bol raper Supa za svoj prvý sólový album (predtým známy zo zoskupenia s Delikom – Moja Reč) Čierne Dni (MOJA RECords). Nominovaní boli taktiež zaujímaví a sviežo znejúci Boy Band, čo sú prakticky dvaja raperi, trnavskí Boy Wonder a českí Idea za ich prvý album Galapágy (tynikdy Records). Ďalej boli nominovaní PRA3X za Živú hudbu (Ajlávmjuzik), už spomínaný Tono S. spolu s Beyuzom za Návraty (Slowatch, Gramo Rokkaz) a Eremen & Petijee – Únikový východ (Ajlávmjuzik).
Sošku si prišiel prevziať Supa za Čierne dni. Okrem Fallgrappu bol práve tento 34-ročný raper z Handlovej nominovaný až v 4 kategóriách, čo znamená, že uspel jednoznačne aj mimo hip hopu. Môžeme zároveň prezradiť, že ďalšiu cenu si žiaľ, Supa domov neodniesol.
Elektronická hudba
Slovenská elektronika zažíva v posledných časoch plodné a zaujímavé obdobie. Vzniká tu množstvo nahrávok, elektronické nezávislé labely (Exitab a jeho Proto Sites, Gergaz, Splash, LOM,…) vydávajú ako ostošesť a slovenských producentov objavujú stále viac aj v zahraničí. Je to jedna z hudobných sfér, ktorej sa snažíme dlhodobo venovať aj v Swine Daily. Začali sme napríklad predstavovať slovenské vydavateľstvá ako Exitab (link s našim rozhovorom), Gergaz či Tabačka Records. Nominovaní interpreti v tejto kategórii boli Bad Mojo, Jimmy Pé, Fallgrapp, FVLCRVM a Aamon (toto jediné meno nám vôbec nič nehovorilo). Áno, je to tak, cenu vyhral opäť dominantný Fallgrapp za album Rieka. Budeme nezdvorilí a povieme, že je to škoda, lebo kvalitný album bol jednoznačne aj debut Insomnia (Gergaz) od Jimmyho Pé, ktorý po dlhoročnom vystupovaní so zoskupením The Global Optimistic vydal konečne svoju vec.
Hard & Heavy
Aj keď minulý rok vyšlo na Slovensku kvantum nahrávok tohto štýlu, minimálne posledné dva roky táto kategória jednoznačne patrí Pištovi Vandalovi a jeho kapelám Vandali a brutálnejšiemu ČADu. Tento rok si Pišta s bubeníkom Valérom Tornádom prebrali cenu za ČAD a album Čertova Kovadlina. K výhre určite mohlo pomôcť aj to, že kapela je spomedzi nominovaných najpopulárnejšia a Pištu Vandala poznajú aj ľudia mimo metalovej scény. Čertova Kovadlina je napriek všetkému skrátka dobrá nahrávka. Nie som najväčší fanúšik metalu, no ČAD si môžem pustiť hocikedy. ČAD je o výbornej technickej stránke (Valér Tornád a jeho hra na bicie je skutočne kultovou záležitosťou), ale aj o kvalitných slovenských textoch, čomu sa nemôže pochváliť každá metalová (ehm, hocijaká) kapela na Slovensku. Pišta v úderných a surových rýmoch ukrýva vždy mravné poučenie či múdrosť.
Radio_Head Awards 2014 v skratke
Album roka: Fallgrapp – Rieka
Singel roka: Fallgrapp – Vlasy
Objav roka: FVLCRVM
Debut roka: Fallgrapp – Rieka
Elektronická hudba: Fallgrapp: Rieka
Hard & Heavy: ČAD – Čertova kovadlina
Hip-Hop / Rap / R’n’B: Supa – Čierne dni
World music / Folk: Tu v dome – Protichodné chute
Jazzová hudba: Bratislava Hot Serenaders – Lonely Melody
Klasická hudba: Solamente naturali – Collection of Annae Szirmay-Keczer
Album roka / Cena kritikov: Jana Kirschner – Moruša čierna
Hudobný počin roka: 40.ročník Bratislavských jazzových dní
Cena za prínos do hudby: Marián Varga
Ocenenie Nadácie Advance Investments (2500€): Tante Elze
Cena SOZA za významný prínos do rozvoja hudobnej kultúry: Andrej Šeban
Úvodné dve fotky: Martina Mlčúchová
Pridaj komentár