Prešovská kapela Kvaskova na čele so Zdenkou Kvaskovou vydáva svoj debutový album Papierový drak. O vizuálnu stránku albumu, videoklipu Pripovidka, či fotografie sa postarala fotografka Lena Luga, s ktorou sme uverejnili rozhovor už dávnejšie.

Debutový album Papierový drak prezentuje bohato vrstvené kompozície, do ktorých razantne vstupuje gitara s opakovanými melodickými motívmi na pozadí syntetizátorových zvukov a rafinovanej rytmiky. Temné a melancholické hudobné plochy striedajú energické pasáže s baladickým nádychom a sugestívny hudobný prejav zdôrazňuje speváčka rusínskeho pôvodu svojim podmanivým hlasom. Jej texty piesní majú intímny charakter a odrážajú vnútorný stav duše, ktorá sa vysporadúva s vonkajším svetom.

Rusínsky jazyk je krásny, veľmi citovo podfarbený. V dnešnej dobe niektorí moji rusínsky rovesníci už takto z rôznych dôvodov nehovoria, je to podľa mňa smutné. Robím texty v rusínskom jazyku a zároveň ich prepájam so súčasnou hudbou.

Takto je možné si predstaviť tento jazyk v novom kontexte, že dokáže fungovať aj v modernom svete. Nie je sa začo hanbiť, práve naopak, treba ho vnímať, ako zaujímavú črtu odlišnosti.“ Uviedla Zdenka a zároveň dodáva: „V slovenskom aj rusínskom jazyku som začala písať úplne spontánne. Sprvoti (už veľmi dávno :D) to boli aj anglické texty, pretože to takto robili viacerí, ale pochopila som veľmi rýchlo, že toto nie je moja cesta a to čo mi plynie priamo z duše, a bytostne sa ma dotýka nemôžem tlmočiť v cudzom jazyku.“

Kapelu tvoria hudobníci, ktorí už predtým pôsobili v iných hudobných formáciách. V tejto zostave pôsobia od roku 2017 – Jaroslav Ďurček – gitara, Peter Mladý – basgitara, Janko Čura – bicie, vokály a Zdenka Kvasková – spev, syntetizátor.

Viacero ľudí sa ma pýta, prečo sme s debutom neprišli skôr. Je to práve kvôli tomu, že kým človek nemá pri sebe tých správnych ľudí, nejde to. Zároveň mám pocit, že to bolo nakoniec dobre načasované. Počkala som si na materiál, ktorý som dokázala podať v takejto podobe až teraz.

Asi to celé muselo ležať, kým som to bola schopná spracovať. Nažiť si to, uchopiť a podať tak, ako by to skôr možné nebolo. Počkať si na chvíľu, kedy človek má čo povedať a vie to povedať. Robiť zbytočné pokusy, s ktorými by som nebola spokojná – to nechcem. Je to o výpovedi a nie o tom dať za každú cenu niečo von. “  doplnila Zdenka.

Album ešte nebol dokončený, keď proces tvorby preťala pandémia. Posledné fázy nahrávania albumu, sa odohrali doslova doma v obývačke s komunikáciou na diaľku. Dokončiť ho, sa napokon podarilo.

Album Papierový Drak môžete nájsť aj v CD podobe na Tabačka Records, alebo online na všetkých hudobných platformách.

Zdroj: TS Kvaskova

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *