Každý rok prinášame výber najlepších albumov roku. Ustálili sme sa na formáte, kde každý redaktor Swine Daily vyberie svojich TOP 5 albumov. Za 365 dní však vyjde kvalitnej hudby omnoho viac a bola by škoda sa s vami nepodeliť o naše tipy a postrehy. Nech sa páči, započúvajte sa už do našich Special Mentions. V každom nadpise albumu a umelca sa skrýva link na daný album.

Playlist vybraných pesničiek si môžete vypočuť v tomto playliste:

Moses Boyd – Dark Matter

▰ Afrofuturistický jazz. Súčasná mladá verzia Sun Ra Arkestra.

UPSAMMY – ZOOM

▰ Inovatívna jemná tekutá elektronika, ktorá znie akoby bola vytvorená mimozemskou technológiou. Napriek tomu nezvyčajne organický zvuk.

Stasya – Lamuria

▰ Je koniec sveta. Na svet prišli divné fantastické tvory a raveujú na zaujímavé polámané techno.

Siu Mata & Amor Satyr – Tachyon Particles

▰ Ako by znel hadrónový urýchľovač častíc CERN keby mal byť klubová hudba.

박혜진 Park Hye Jin – How Can I

▰ Nový kórejský housovo-elektronicko-soul-popový objav. Osobne ma baví svojou uvoľnenou náladou viac ako populárnejšia Jaeji.

ARCA – KiCk 1

▰ Obľúbená producentka Björk. Spolupracovníčka Shygirl, Sophie či Rosalíe. Čo dodať, takto má znieť hudba v roku 2020.

QUADIE DIESEL – Reptilian

▰ Jackson Pollock súčasného trapu. Jeden z najkreatívnejších a najzábavnejších najviac nedocenených raperov.

Moor Mother & billy woods – BRASS

▰ Digitálna poetická šamanka Moor Mother sa spojila s newyorským raperom. Temný tropický prales.

The Professionals – The Professionals

▰ Ďalšia spolupráca Madliba, tentokrát s jeho mladším bratom – raperom Oh No. J Dilla už nežije. Aspoň môžeme počúvať The Professionals.

Miss Jay – Ashida

▰ Skvelá súčasná experimentálna klubová hudba s remixmy od pár výborných producentov. Fun fact: o mastering sa dokocna staral slovenský Ink Midget.

Boldy James – Price of Tea in China

▰ The Alchemist je jeden z najlepších hip-hopových producentov. S mladým talentom Boldy Jamesom s vyzretým hlasom vytvorili umelecký kúsok.

DJ Muggs – Winter

▰ Po Madlibovi a The Alchemistovi tretia žijúca producentská legenda.

DJ PRESERVATION – Eastern Medicine Western Illness

▰ Ďalší skvelý hip-hop. Surový zvuk, abstraktné umenie.

The Alchemist – A Doctor, Painter & An Alchemist Walk Into A Bar

▰ Jeden z najkonzistentnejších a najtvrdšie pracujúcich producentov. Tento rok stihol vydať okrem skvelých 3 albumov v spolupráci s rapermi, aj 2 sólové projekty. 5 albumov za rok??

King Krule – Man Alive!

▰ Veľa rebríčkov nejako zabudlo, že album vydal aj kultový spevák King Krule. Nočný neo-psychedelický art rock.

Deradoorian – Find The Sun

▰ Pochmúrne a opojné piesne temných gitarových riffov a hypnotických vokálov (a samozrejme veľa reverbu).

Mach Hommy – Mach’s Hard Lemonade

▰ Mysteriózny raper je jeden z najväčších skrytých klenotov.

Maria Teriaeva – Conservatory Of Flowers

▰ Sibírsko-Moskovská producentka sa vydala na intergalaktickú cestu za novými doposiaľ nepoznanými elektronickými zvukmi (#healing #meditation #space #modular)

Spräelle – Crush Up

▰ Debutový projekt 23-ročného francúzskeho producenta. Experimentálna industriálna elektronika, ktorá miestami znie ako tvrdé trapové beaty (?)

Terror Negro – Ilegal Nacional

Perfektná temná zbierka latinoamerických tanečných žánrov pre súčasné kluby z celého sveta. (Hneď prvý track od hlavy Terror Negro, Deltatrona !!)

ZelooperZ – Valley Of Life

▰ ZelooperZ je menej známy raper z Danny Brownovej crew Bruiser Brigade. Nedajte sa zmiasť “sladkým” coverom a prvými dvoma pesničkami. Tretí song “McDonaldz” je jeden z najlepších trapových trackov roku 2020.

1988 – Ring The Alarm

▰ Poľský ambientný hip-hopový producent 1988 a jedna polovica SYNY vydal skvelé sólové EP Ring The Alarm. “Ring The Alarm to intensywny, basowy materiał wynikający z głębokich fascynacji sceną brytyjską, jungle, kulturą soundsystemową oraz hiphopem osadzony w charakterystycznym dla 88 brzmieniu.”

Błoto – Erozje

▰ Fantastický speed jazz s odkazmi na hip-hop.

Úžasný jazz-hip-hop s originálnym zvukom. Ako expresionistická maľba.

Matthew Halsall – Salute to the Sun

▰ Skladateľ, trumpetista a zakladateľ Gondwana Records v novom meditatívnom albume odkazuje na tradíciu britského jazzu, spirituálny jazz Alice Coltrane, Pharoaha Sandersa, ako aj na world music, elektroniku či dokonca modernú architektúru.

Aquarian – The Snake That Eats Itself

▰ V Berlíne usadený kanadský producent Aquarian vydal svoj plnohodnotný debut na Bedouin Records. Mysteriózny temný chladný zvuk, ktorý spolu s úžasným coverom pripomína estetiku sci-fi klasiky Alien. Inovatívne dekonštruované techno umne pospájané s prvkami grimeu, trapu a ambientu.

EL PLVYBXY – SINTETICLUB

▰ V Buenos Aires usadený producent EL PLVYBXY je jeden z absolútne najtalentovanejších osobností na súčasnej scéne latinoamerickej klubovej hudby. Sinteticlub je len dôkaz jeho skills.

Piink Sifuu – Negro

▰ Pôvodne chillový raper sa naštval a vydal experimentálny hardcore-punkový projekt. Napíšte mi, ak ste dopočúvali celý album do konca.)

Ras G – Raw Fruit Vol. 5 & 6

▰ R.I.P. Ras G! Raw Fruit vol. 5 & 6. vyšla po smrti kultového beatmakera a reprezentanta losangeleskej beat scény (#lofi #ghettoscifi #sp404)

Deantoni Parks – SILVER CORD

▰ Bubenícky mámor.

The Soft Pink Truth – Shall We Go On Sinning So That Grace May Increase

▰ Sólový projekt Drew Daniela, člena z uznávaného elektronického dua Matmos. Táto hudba je narozdiel od Matmos príjemnejšia, konzistentnejšia elektronika s prvkami ambientu a jazzu. Na živo by hudba krásne vynikla v kaplnke (Božieho Tela na Konvikte). http://swinedaily.com/ako-dopadol-festival-academia-film-olomouc-report/

Kaitlyn Aurelia Smith – The Mosaic of Transformation

▰ Ak by som mal DJ-ovať set v luxusnom SPA & Welness komplexe, Kaitlyn Aurelia Smith by znela viackrát.

cvk. – clairvoyance.

Ok. Jediné čo vieme o tomto mysterióznom producentovi, alebo producentke je, že uvádza, že je z Connecticutu, USA. Absolútne žiadne informácie som nenašiel, aj keď sa mi raz cvk. podarilo cez SoundCloud kontaktovať. Výborná zbierka beatov so zaujímavou atmosférou, ktoré síce môžu pripomínať viacerých lo-fi beatmakerov; cvk. má však typickú schému bicích, kedy prechádza do four-on-the-floor rytmu.

Orphan Records – Or.VA1

▰ Výborná zbierka 14 producentov avantgardnej elektronickej hudby. Výťažok sa vyzbieral pre charitu Child Mind Institute in New York.

Nazar – Territorial EP

▰ Nazar je súčasne jeden z najväčších talentov elektronickej hudby. K Territorial EP poslúži dobre oficiálny text: “The clubs are still on hiatus but not our drive to bend, push, cross and distorted genres and sub-genres of music that share same genetic material. At the end of day, we all are „omalã vo feka“ (which means „sons of this land“ Africa in Umbundu).”

Marcin Wasilewski Trio – Arctic Riff

▰ Poteší fanúšikov moderného jazzu.

S280F – Leviathan

▰ O̝͔͚̥̘̥͈͊̈̎ͯ͟k̥͙̭͕̪͖͕͙̀̕ả̡͍̞̤͚͖̣̳̃̀ͪy̳̟̯̦̥̦ͯ͡ ̧̝̘̣͖̗͇̙̖̔͋w̸̙̳̗̠̅́̀̓h̨̭̖͈͎̙̹͕̗ͭa̷̦͔̬͎̬̲ͫ̋̚t̶̺̱̟̙ͪͥ ̢̠̭͗̊ͪͨi͍̲̟̊͢s̶̟̟̫̘̓͊͆̏ ̢̩̲͕̺͕̖̫͌̌̆t̷͚͉͎͊̅ȟ͇̮͟ḭ̧̯͉̞ͬ̊ŝ̢̲̟̱̪͔̎́̚ ̨̺̞̥̭̦̞̉͑̓m̵̜̥̎ͥ̎̊ͅų̰̟̣̙͔͂s̮̼̠͇̣̼̘̰̔̒͢i̭͙̰͈ͬ̀c̴͓͕̜͙̪̫̩ͪ̏ͅ?͗̌ͭ͌͏͈̖̫͙

FRAGILE – Tatooed Parrot Fish

▰ Fragile & Khlark sú veľmi zaujímaví a netradiční producenti z britského labelu Calm. Robia vyslovene bangre na pomedzí bass music, elektroniky, experimentálneho trapu a EDM.

JAGS – DOLO REMIXES

▰ Predstavte si rave niekde v budúcnosti na post-apokalyptickom predmestí Monterrey v Mexiku. Locura.

SHLOHMO – Heaven INC

▰ “Fear of the future, hopeful delusion, distrust in power, futility, moments of escape, moments of warmth, floating above and passing through,” hovorí Shlohmo.

Splash Pattern – Sentinel

▰ Maximalistický zvuk. Techno ako z futuristickej väznice (?) PS.: Nedá sa počúvať len na slúchatkách, treba veľký sound systém.

Omaar – Progressive Tribes

▰ Podobné grandiózne znejúce techno ako Splash Pattern len s miernou prímesou Latinskej Ameriky.

Pinkish Black & Yells At Eels – Vanishing Light in the Tunnel of Dreams

▰ S experimentálnym jazzovým vydavateľstvom Ayler Records sme priniesli v roku 2020 aj rozsiahly rozhovor. Tento album je dobrým vstupom do ich temného sveta moderného jazzu.

Anna Calvi – Hunted

▰ Ďalší skvelý album výraznej gitaristiky a speváčky Anna Calvi, ktorá sa viackrát predstavila aj slovenskému publiku. Hunted je pomalšie a melancholickejšie pokračovanie po vysoko energickom Hunter (2018).

Conway The Machine – From King to a GOD

Griselda Records (Westside Gunn, Conway The Machine, Benny The Butcher, Daringer) sú od objavenia jeden z mojich najobľúbenejších hip-hopových kolektívov. Z temného undergroundu Buffala si vyslúžili uznanie od hip-hopových OGs ako je Raekwon, Method Man, MF DOOM, až po zmluvu s labelom Eminema aj Jay Z. Respect.

Babes Wodumo – Idando Kazi

▰ Druhý album juhoafrickej kráľovnej gqomu.

Tkay Maidza – Last Year Was Weird (Vol. 2)

▰ Trefný názov. Príjemné inteligentné R&B vychádzajúcej hviezdy Tkay Maidza. Na štýl Princes Nokia, Kari Faux, Junglepussy, ai.

Beabadoobee – Fake It Flowers

▰ Môj absolútne najobľúbenejší objav z vôd bedroom popu / indie rocku za 2020. Ak potrebujete dávku pozitivívnej energie, zvlášť v týchto temných časoch, odporúčam.

V/A (Princípe) – Verão Dark Hope

▰ 32-tracková kompilácia producentov z lisabonského labelu Princípe, ktorý sa venuje aktuálnemu zvuku experimentálnej tanečnej hudbe s angolskými koreňmi. Skladby drží pokope spoločná téma melanchólie a nádeje. Dojímavé tancovanie so slzami.

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *