Prinášame ďalšie vydanie nepravidelnej série, kedy objavujeme nové hudobné slovenské počiny na Bandcampe. Keď sa vydáte na zvukovú exploráciu pod slovenským hashtagom, upozorňujeme dopredu, že ako prvé nájdete obrovské množstvo slovenského metalu. Ten sme v tomto článku vyfiltrovali, keďže sa mu dlhodobo na Swine Daily nevenujeme. Všetky uvedené projekty vyšli v roku 2021. Na konci článku môžete zahlasovať za váš obľúbený projekt ✎

Magick – Bejbe

Magick je viac tanečným, disco-R&B-pop projektom speváčky a raperky Malviny. O tomto zaujímavom novom slovenskom objave, nominovanom aj na Radio_Head Awards, sme prednedávnom priniesli článok a rozhovor.

InstagramSpotify

Punctum – Liptov

Alternatívny priestor v Prahe, vydavateľstvo a kolektív Punctum vydáva 19.2. novú kompiláciu Liptov. Viacero slovenských aj českých elektronických producentov oslovil kolektív s témou reinterpretácie náhodne nájdenej nahrávky “LIPTOV – Panoráma ľudovej piesňovej a hudobnej kultúry” z roku 1982. Pôvodná nahrávka bola zostavená až zo 186 piesní regiónu a dokumentuje historické a kultúrne pozadie Liptova.

Instagram

Karlo – Sabotage EP

Jeden z najoriginálnejších slovenských raperov Karlo (ex Gumbgu, ktorý vystúpil aj na našom festivale Swine Day Hip-Hop) vydal nenápadný menší projekt Sabotage EP. Ako prezradil Karlo v Rádio_FM, EP vzniklo aj zo starších trackov alebo zo skladieb, ktoré sa nedostanú na tretí očakávaný album 999. Karlo najprv vydával undergroundové psychedelické trapové skladby, neskôr sa stal spolu-zakladajúcim členom kolektívu Milion+. Vydal dva štúdiové albumy 333 a 666, na ktorých mixuje viaceré žánre a do textov prikladá bohaté kultúrne odkazy. Na 5 trackovom EP Karlo sampluje Lasicu & Satinského & Filipa a nájdeme tu featuringy od Separa a Viktor Sheena. Sabotage mierne štýlom pripomína fanúšikmi obľubovanú skladbu “1995”. Sofistikovaný boombap s humorom, kreatívnymi flows aj solídnymi textami. Absolútne ojedinelý projekt na súčasnej scéne.

InstagramSpotify

God and Eve – Banging my head against a brick wall

Nová slovenská kapela God and Eve predstavila zatiaľ svoj druhý singel “Banging my head against a brick wall” z pripravovaného EP. Gro kapely tvorí Richard Grimm (pôsobiaci tiež pod pseudonymom Boh Vajec a v koncertnej kapele Raptora Kocha) a Eva Sajanová, obaja aktuálne študujúci hudobnú skladbu (na HAMU a na Bratislavskom konzervatóriu). Vo svojej hudbe kombinujú jazz, art pop či psychedelický indie rock. Očakávame EP a necháme sa prekvapiť.

InstagramSpotify

David Kollar – Sonic Pulses

Prešovský hudobník a skladateľ David Kollar vydal začiatkom februára nový dark-ambientný projekt Sonic Pulses. Hudba vznikala vrstvením barytónovej gitary (s predĺženou stupnicou) a sláčikov. Projekt je inšpirovaný minimalistickou hudbou či drone music. Najmä, aspoň pre mňa osobne, kvôli zvuku sláčikov, ktoré neustále narastajú a klesajú na intenzite, ide o celkom ťažké počúvanie a hudba pripomína ťaživý soundtrack k napínavnému filmu (hororu či severskej kriminálke). Podobnou kvalitou a umeleckou vyzretosťou mi projekt pripomína snáď len hudbu Keosza (svetovo známeho producenta z Dubnice nad Váhom), ktorý sa však atmosférou pohybuje trochu v odľahčenejšej sfére. Rozhodne zaujímavé a podnetné počúvanie, ktoré je výzvou.

InstagramSpotify

Eremen & Petijee – Moja Kru

Kolektív Ajlavmjuzik vydal nový singel “Moja kru” dobre známeho hip-hopového dua Eremen a Petijee. Hip-hopový producent Petijee si zahral aj počas nášho prvého festivalu Swine Day na Stanici Žilina-Záriečie. Nový singel vychádza sedem (!) rokov po ich poslednom albume Únikový východ a je ochutnávkou z pripravovaného albumu. “Moja kru” je chill-outová záležitosť inšpirovaná funkovými syntezátormi, oldschoolovým hip-hopovým beatom a pozitívnym uvoľneným textom.

InstagramSpotify

Lénok – Msirueyov fles

Ako sme pátrali ďalej hlbinami Bandcampu pod hashtagom #Slovakia, našli sme aj mysterióznu producentku Lénok. Tento rok vydala dvoj-skladbový projekt Msirueyov fles (čo je ananym frázy Self Voyeurism), ktorý vyšiel v januári 2021 a ide o zvláštnu zmes experimentálnej elektronickej improvizácie a field recordingu (?)

InstagramBandcamp

Isobutane – Mementos

Nové EP tento rok vydal aj bývalý člen kapely The Ills, Iso, alebo Isobutane. Nahrávka Mementos vychádza pod hlavičkou slovenského labelu Deadred Records / Starcastic Records. Takmer na každej skladbe nájdeme vystupujúceho hosťa (Autumnist, Päfgens, Erik Šulc a ďalší). Hneď prvá skladba “Marble Warble” nás uvádza do psychedelického vaporwave kolembajúceho tempa. Nadväzujúca “Hroty (feat. MLSBLK)” je viac tanečným retro funkom a pripomína aspoň mne osobne soundtrack z hry ESPN International Winter Sports z roku 2002. Album je celkom konzistentným počinom, ktorý celkom dobre zvukovo drží pokope. Ak ale nie ste fanúšikmi retrofuturistického vaporwave štýlu, album vás asi neosloví.

InstagramSpotify

Peter Kolarčík – Tri pesničky o ničrobení

Slovenské Bandcamp počiny vyhľadávame bez cenzúry, takže ďalším zvláštnym projektom, ktorý prikladáme, sú aj Tri pesničky o ničnerobení. Ako uvádza sám autor: “Akustické verzie troch starých pesničiek: Umelec z prvého ročníka, Kaufland z druhého a Produktivita z tretieho. Nahrané v štvrtom ročníku, na stáži na Rietveld Academie v Amsterdame, lebo tam majú fajné štúdio.” Peter je autorom zaujímavého podcastu Na čom makáš? o výtvarnom umení.

InstagramSpotify

Slovak Misantrophe – Cremator

(Pozor na hlasitosť) Noisová experimentálna nahrávka inšpirovaná kultovým československým filmom Spalovač mŕtvol z roku 1969.

Bandcamp

Andie J – Andie J

„Andie J is 26 years old dream pop singer and songwriter based in Slovakia. Right now she´s releasing her debut EP album called Andie J, produced by Domi Stoff, the main leader of King Shaolin band. Andie J is the author of all of her lyrics and music.“ Celkom priemerný generický pop s mdlým hudobným podkladom a monotónnym spevom.

InstagramSpotify

Monochord – Akustická trauma

Ako sme spomínali, metalu sa nevenujeme, ale predsa len sme chceli pridať tento projekt Akustická trauma od Monochord, umelca z Blatnej na ostrove (ako uvádza v profile). Zaujali nás názvy skladieb “Prach a tieň”, “Láska je Boží penis” či “Leziem po skale a zaspávam”.

OWLSILAR GATE – Gate, Far Away

„Toto je prvá cesta lesnou bránou ríše Owlsilar. Owlsilar Gate je dungeon synth/forest ambient. Pre fanúšikov Mortiis, Burzum, či Summoning.“ #forestambient

Facebook

Ktorý z nasledujúcich slovenských počinov z Bandcampu vás zaujal najviac?

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *