V novej sérii ✦ #SwineTropical ✦ sme sa rozhodli predstaviť niektoré z kľúčových osobností na Latino-Americkej undergroundovej klubovej scéne. Táto pestrá tanečná hudba originálne a v nečakaných súvislostiach spája staršie afro-karibské a latino žánre ako dancehall, cumbia, dembow a najmä reggaeton, s modernými hip–hopovými a klubovými produkciami.

V prvom čísle sme priniesli rozhovor s #neoperreo majstrom Chicom Sonidom či argentínskou producentkou Tayhana.

V tejto časti sa zameriame na v Brooklyne usadenú ekvádorsko-litovskú producentku, DJ-ku, promotérku a kultúrnu aktivistku Saru Skolnick, známu pod pseudonymom Riobamba. 24. 10. jej vychádza debutové EP Criatura.

✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦✦

Ako uvádza o debutovom EP projekte samotná Riobamba, “Criatura EP znie urgentne a rušivo, znepokojujúco – a presne tak bolo vymyslené už od začiatku.” EP má síce len 3 tracky, no sú najlepšou ukážkou Sarinho producentského talentu doposiaľ. Po predošlých singloch, remixoch či bootlegoch (“Daddy Yankee x DJ Playero – Baby Yankee” či “Hacia Tu ft. Helado Negro”) je Criatura zachytením práce vyzretej a skúsenej producentky. V skladbách je počuť odkazy na latinoamerickú tvorbu (zvuky sirén tak často používane v puertorikánskom dembowe napríklad od El Alfa) rovnako ako experimentálny nádych súčasnej elektronickej a klubovej hudby. EP síce nie je dlhé, ale v troch trackoch aspoň znie ucelene a súvislo.

Riobamba sa inšpirovala pri hudbe knihou “Women Who Run With The Wolves” od Clarissy Pinkoly Estés. “Samotný názov Criatura je odkazom na toto dielo – jednu z mojich najobľúbenejších kníh a príručiek.”

“Môj cieľ je aby EP, rovnako ako kniha, bolo v tradícii intuitívneho storytelligu v zmysle rituálu smrti, iniciácie a znovuzrodenia.“

Rovnako dôležitým aspektom vydania tejto nahrávky je aj protestná párty, ktorú Riobamba organizuje pred newyorským imigračným úradom ICE (US Immigrant & Customs Enforcement) v Manhattane. Cieľom je vyzbieranie peňazí pre neziskovku Al Otro Lado, ktorá zabezpečuje právne zastupovanie pre migrantov, ľudí, ktorí hľadajú azyl a pre utečencov na hranici.

Toto zároveň ani náhodou nie je prvá iniciatíva Sary Sklonick. Jej label Apocalipsis vydal 36-trackovú kompiláciu Sin Fronteras (v preklade Bez hraníc) so 100% výnosom darovaným na obranné imigirantské organizácie RAICES, Immigrant Defense Project a Detention Watch Network.

[bandcamp width=350 height=470 album=2037266153 size=large bgcol=ffffff linkcol=0687f5 tracklist=false]

 

Riobamba je členkou techno-feministickej booking agentúry DISCWOMAN, je zakladateľkou labelu a agentúry Apocalipsis, ktorý oslavuje prácu tých, ktorí nie su “ni de aquí/ni de allá”, teda ani odtiaľto/ani odtiaľ. Zatiaľ stihla vydať skvelé projekty od umelcov ako Kelman Duran, Precolumbian & Estoc, či panamského rapera Nino Augustina. Jej debutové EP Criatura vychádza 24.10. 2019.

RIOBAMBA vyrastala v Ekvádorskej komunite a vyrastala na dnes legendárnych interpretoch ako Ivy Queen, Tego Calderón, DJ Playero, DJ Blass či Daddy Yankee. Za roky usilovnej práce v hudobnom biznise a DJingu sa vypracovala na koncerty, kde mala možnosť hrať po boku týchto umelcov. Pomáhala s produkciou prvej reggaeton série pre Boiler Room. Vystupovala na takých podujatiach ako MoMA PS1 Warm Up, CTM Berlin, Boiler Room, Montreux Jazz Festival či Red Bull Festival Chile. V APOCALIPSIS vydáva jedny z najzaujímavejších nahrávok súčasnej latinoamerickej elektronickej a klubovej hudby a my ju rozhodne odporúčame sledovať.

Riobamba na SoundCloude / Facebooku / Instagrame

Text: Krištof Budke / Autor úvodnej fotky: Guarionex Rodriguez Jr (@guarionex_jr)

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *