Brniansky producent Tatratank, bohužiaľ u nás nepatrí medzi známych umelcov, no kvalitou sa plnohodnotne môže zaradiť medzi slovenských elektronických tvorcov ako EGA (s ktorým je dlhoročný kamarát už od detstva), Ink Midget či Casi Cada Minuto.

Niečo vám tieto mená pripomínajú? Nuž, všetci spomínaní slovenskí umelci vydali svoje nahrávky na labeli Exitab (s ktorým sme spravili aj rozhovor), kde svojim debutom prispel práve aj Tatratank. O tom, že Exitab urobil ďalší skvelý krok netreba ani hovoriť, okrem toho, že 0xAM je skvelo spracovaný album po grafickej (grafický dizajnér Matúš Hnát robil obálku) aj hudobnej stránke (o mastering sa postaral Ink Midget), nahrávka absolútne sedí do celkového portfólia vydavateľstva. Veď, posúďte sami.

Obrazovka-52

O EP-čku 0xAM som sa pokúsil napísať recenziu, aj keď sa jedná čisto len o môj subjektívny názor a za majstra v elektronike sa ani náhodou nepovažujem. Okrem recenzie v tomto článku nájdete aj krátky rozhovor s tvorcom nahrávky – Tatratankom.

https://soundcloud.com/tatratank/sets/0xam-ep

Aj keď EGA tvorí hudbu na modulárnych syntezátoroch a Tatratank pracuje väčšinou so samplami, pri prvej mi hneď napadlo – znie to ako naspeedovaný EGA. S producentom Petrom Kudličkom sú už dlhoročný kamaráti takže určite sa hudobne navzájom v niečom aj inšpirovali. Nahrávka od Tatratanka sa mi páči a rozhodne je to kvalitne spracované moderné ambient techno s veľmi temnou, akoby kalnou atmosférou. Zvuk na nahrávke mi okrem spomínaného Petra Kudličku, aka EGA, pripomína sofistikovanejšiu verziu Route 8 či špinavú temnú náladu Imreho Kissa (v odkazoch sú linky na ich SoundCloud účty). Obaja maďarskí producenti sú vydávaný aj v londýnskom labeli Lobster Theremin, ktoré je v mnohom podobné aj nášmu Exitabu. Bez prestávok a usilovne objavuje a vydáva skryté klenoty elektronickej hudby strednej aj východnej Európy.

https://soundcloud.com/tatratank/sets/0xam-ep

0xAM je bezpochyby náročnejším kúskom, no určite sa do neho oplatí investovať čas. Ideálne sa Tatratankova hudba počúva minimálne po desiatej hodine večer a na slúchadlách. „Piglet“ je klasickým prípadom elektronickej skladby, ktorá je znie presne ako soundtrack k dlhým nočným prechádzkam či jazdám vlakom.

Na 7. skladbe sú zaujímavým spôsobom vysamplované  hlasy Tatratankových detí, čo k celkovému dielu len dodáva bláznivosti. To, že sú tam naozaj vysamplované som sa dozvedel až z oficiálneho popisu:

07. Dat Chat:
„…with voices of Snediggen Snurssla, my children Ana & Kubo and my dear Liv“

Kto je už ale Snediggen Snurssla si ale vážne netrúfam povedať. Každopádne jedná sa o šialenú a bizarnú skladbu, výborne poskladanú dokopy. Posledný, ôsmy track, „Polymentastic,“ je pre mňa asi najzaujímavejším. Keď sa začne čudná ústredná melódia, úplne vidím sci-fi film a mimozemšťanov vychádzajúcich z hmly v lese. Môžete sa smiať, ale keď som v rozhovore s Petrom Kudličkom (EGA) zmienil o narážke k sci-fi hudbe, EGA mi len odpovedal: „Som veľmi rád, že na teba Northward pôsobí ako soundtrack k sci-fi filmu, lebo presne to bol môj úmysel.“ Keď už toľko hovoríme aj o EGA, tento producent urobil remix skladby Poymentastic. Vypočuť si ho môžete hneď pod týmto riadkom.

Každopádne, môj názor si nemusíte vôbec pripúšťať. Ak súhlasíte, alebo naopak máte iný názor, pokojne sa oň podeľte v komentároch alebo na Facebooku Swine Daily.

S Tatratankom sme spravili cez Facebook aj krátky rozhovor

0xAM je tvoja debutová nahrávka. Ako dlho si na nej pracoval a kde všade si nahrával?

Celé je to vlastne mozaika poskladaná z rôznych kúskov, ktoré sa mi na hard diskoch nazbierali za posledných 5-6 rokov, možno aj viac. Sú tam útržky starších rozpracovaných trackov, nahrávky z obyvačkových jam sessions s kamarátmi, aj z jedného staršieho live vystúpenia, terénne nahrávky z brnianskych ulíc aj z rôznych rodinných výletov, či z krátkovlného rádia… Ale až niekedy pred rokom som začal tú mozaiku dávať nejak systematickejšie do kopy a komunikovať s Exitabom o EPčku

Na „Dat Chat“ máš vysamplované napríklad aj hlasy tvojich detí. Ako si dostal tento nápad?

Baví ma pracovať s ľudským hlasom. Zaujímajú ma pritom skôr jeho zvukové kvality než samotný obsah a významy. Tie sa po mojich následných manipuláciách často vôbec nedajú dešifrovať a s úlomkami hovoreného slova ďalej pracujem trebárs ako s melodickou alebo perkusívnou linkou. No a deti boli skrátka po ruke, navyše, ten detský „sample pack“ má svoj špecifický zvuk, ktorý ma na tom celom tiež dosť baví Na druhú stranu mi príde zaujímavý aj ten osobný rozmer. Že v tých trackoch sú zabudovaní moji najbližší.

Tvoja nahrávka mi v niečom pripomína niektorých súčasných producentov, napr. maďarských Route 8 či Imreho Kissa a ich temné ambient techno…

Neviem čím presne ti ich to pripomína. Imreho špinavý house sa mi dosť páči, ale myslím, že je to rytmicky aj zvukovo niekde dosť inde. Možno v tej špinavosti je niekde občas nejaká spojnica, neviem…

Si ovplyvnený súčasnou elektronikou a technom? Počúvaš napríklad spomínaných interpetov, či vychádzaš čisto z tvojich vlastných nápadov?

Moje poslucháčske chute sú dosť eklektické. Áno, počúvam aj niečo zo súčasného techna, ale pri tom napríklad aj dosť hip-hopu, sem tam nejaký folk, občas aj kvalitnejší popík, vážnu hudbu, všetko možné… Ale rôzne polohy elektroniky asi prevažujú. Všetko sa to asi musí chtiac nechtiac nejak podvedome premietnuť do tvorby, ale snažím sa byť hlavne svoj, nekopírovať cudzie postupy. Z trendov posledných rokov ma, ale celkom určite, ovplyvnila rozlámaná rytmika chicagskeho jukeu.

Peter Kudlička aka EGA spravil na skladbu „Polymentastic“ remix. Spolupracuješ aj s inými producentmi?

Občas si s niekým nezávazne zahrám, či už doma v obyvačke — najšastejšie s Danielom Szabóom a.k.a. M. Bryonom, s ktorým si myslím hudobne celkom rozumieme a máme za sebou dokonca aj nejaké jedno dve spoločné live vystúpenia — alebo na nejakých elektrojamoch, v Brne svojho času organizovaných kolektívom Hertz, a nedávno sa k tradícii open mixov vrátili aj ľudia okolo fóra 4AM. O nejakej systematickejšej spolupráci sa asi nedá hovoriť. Z tých jamov si ale vačšinou odnesiem hromadu nahrávok s ktorými potom často pracujem vo vlastných trackoch.

Ako vnímaš dianie na slovenskej elektronickej a alternatívnej hudobnej scéne? Uznávaš nejakých umelcov?

Páčia sa mi napríklad aktivity Jonáša Grusku okolo labelu LOM, kde ma z posledných vecí zaujal hlavne release od Amen Tma — Insect Phonetics Research (o ktorom sme písali viac tu, pozn. red.) Z Exitabu resp. zo sesterského Proto Sites, sa mi dosť páčil split Imreho Kissa a Casi Cada Minuto.

Ak chcete podporiť Tatratanka, EP si môžete zakúpiť (alebo niekomu darovať) na Bandcampe. Vydavateľstvo Exitab s množstvom kvalitných nahrávok nájdete tu.

Foto: © Jan Prokopius

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *