České hudobné ceny Vinyla, ktoré mapujú alternatívnu nezávislú scénu naprieč žánrami, sú presne tou udalosťou, ktorá na slovenskej scéne tak chýba. Najbližšou paralelou sú naše Radio_Head Awards, ktoré však nevyhlasuje nezávislý kolektív, ale Radio_FM, ktoré patrí pod RTVS. Odborná porota Vinyly, ktorá je za každý ročník známa, je zložená najmä z hudobných publicistov a udeľuje ceny za (1) najlepší album, (2) najzaujímavejší objav na scéne a (3) počin roku. Po prvýkrát sa bude taktiež udelovať aj nová „Cena Jany „Apačky“ Grygarové za publicistiku pro autora/ku do 27 let“.

Slávnostné udelenie 10. ročníku cien Vinyla prebehne v stredu 24.2. o 20:00 v pražskom Lucerna Music Bare. Na špeciálnom live stream koncerte zahrajú 58G, Amelie Siba a Black Tar Jesus. O vizuálnu stránku tohtoročnej ceny sa postarala  Viktória Langer, moderovať celý večer bude Saša Michailidis.

Online přenos jubilejního X. ročníku bude probíhat na Facebooku Vinyly a rovněž ve spolupráci s internetovou televizí Mall.tv jako součást série #kulturažije. Na slavnostním večeru bude znít především živá hudba. „Dáváme prostor nominovaným, kteří v důsledku vládních opatření neměli mnoho příležitostí předvést své desky posluchačům živě,” vysvětluje za organizátory cen Vinyla Pavel Uretšlégr. Akce začne ve 20 hodin křtem výročního vinylu.

Úvodní koncertní vystoupení odehraje projekt Black Tar Jesus Tomáše Kopáčka, jenž je s albem Year Insane nominován v kategorii Deska roku. Následovat bude vyhlášení vítěze v kategorii Počin roku a poté koncert Amelie Siby, která svůj průlom do první ligy domácí alternativní scény zažívá ještě před dovršením dvaceti let a s debutem Dye My Hair aspiruje na ocenění Deska roku i Objev roku. V kategorii Objev roku bylo nominováno také rapové trio 58G, které dal dohromady Tomáš Kučera alias TK27, známý jako „rapující fotbalista“ z Teplic. Ještě před koncertním setem této trojice, jež představí svůj debut 58 tape vol.1, porota vyhlásí vítěze kategorie Objev roku a historicky první Ceny Jany „Apačky“ Grygarové pro mladé hudební publicisty do 27 let.

Jana „Apačka“ Grygarová. Foto: Jitka Pekárková

„Do prvního ročníku ocenění se přihlásilo celkem 13 autorů a autorek se svými texty či podcasty. Velký zájem nás mile překvapil a věříme, že ocenění pomůže zvýšit prestiž tuzemské hudební publicistiky,” vysvětluje druhý z koordinátorů cen Vinyla Tomáš Grombíř, a dodává: „Přihlášené práce hodnotila čtyřčlenná porota ve složení Miloš Hroch, Eva Klíčová, Pavel Turek a jedním společným hlasem také kolektiv Trigger (Mary C, Dora Rodriguez a Adéla Sobotková).“

Slavnostním večerem bude provázet Saša Michailidis, mj. moderátor pořadu ArtZóna České televize, o režii se postará Bohdan Bláhovec. „Událost spojenou s předáváním cen Vinyla připravujeme i v online podobě na profesionální úrovni a věříme, že si ji účinkující umělci i diváci opravdu užijí. Hlavní ocenění, Desku roku, budeme předávat po vystoupení 58G a na úplný závěr připravujeme malé koncertní překvapení,“ uzavírá Pavel Uretšlégr.

Vizuál limitované stokusové série LP desky obsahuje po jedné skladbě od všech nominovaných, shrnuje podstatné počiny tuzemské scény a zároveň slouží jako ocenění pro vítěze ve všech kategoriích. Letos jej vytvořila finalistka Ceny Jindřicha Chalupeckého 2017 Viktorie Langer. Autorka je v první řadě malířkou, pracuje ale také v médiích koláže, kresby a keramiky. Její tvorba se inspiruje uměním začátku 20. století, zejména artificialismem a poetismem, vyznačuje se ale zároveň velmi aktuálním jazykem a vyzrálým rukopisem. Vystavovala v Národní galerii v Praze nebo v Sør-Troms Museu v norském Trastadu.

>> Událost na Facebooku

NOMINACE 2020

DESKA ROKU

 • Amelie Siba – Dye My Hair
 • Black Tar Jesus – Year Insane
 • Květy – Květy Květy
 • Tábor – Liebe

OBJEV ROKU

 • 58G
 • Amelie Siba
 • Člověk krve
 • Tábor

POČIN ROKU

 • Aktivity labelu Divnosti
 • Jednota Kalvárie
 • Kompilace Sing Sing Revolution Vol.1

_

Zdroj: Tlačovú správu poskytol Swine Daily Zdeněk Neusar

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *