19. ročník multi-žánrového festivalu Bažant Pohoda svojim programom, dôkladnou organizáciou, starostlivosťou o návštevníkov a rôznorodou gastro zónou opäť nesklamal a ponúkol príjemný zážitok. Dvaja redaktori Swine Daily boli na Pohode, prečítajte si ich reportáž.
Pohoda (9. – 11.7. 2015) sa niesla v rôznych znameniach. Ak sa najprv pozrieme na program, Pohoda si jednoznačne udržala svoj kvalitný štandard. Okrem veľkých a svetových headlinerov (Björk, FFS, Manu Chao, Die Antwoord, Einstürzende Neubauten…) ponúkla aj viaceré zaujímavé mená, ktorých popularita buď stúpa, alebo sú stále relatívne novinkou (Ibeyi, Mourn, PINS, Young Fathers, Kiasmos…).
Pri organizovaní takého veľkého festivalu je samozrejmé, že sa nepodarí uspokojiť úplne všetkých. Osobne bolo pre nás najväčším sklamaním vystúpenie francúzsko-kubánskych dvojičiek Ibeyi, na ktoré sme sa veľmi tešili. Keďže samotné sestry Lisa-Kaindé a Naomi Diaz si vyžiadali malé pódium, (lebo si mysleli, že ich na Slovensku pozná len málo ľudí) ich koncert bol umiestnený v malom stane Európa Stage. Aj keď sme stáli v rade asi 25 minút pred koncertom, nepomohlo to, stan bol beznádejne naplnený a dnu sme sa nedostali. Tak sme si aspoň sadli vonku pred stan, no keďže z jednej strany hralo arabské disco Omara Souleymana a z druhej úderný srbský punk Repetitor, z koncertu Ibeyi sme si, žiaľ, neodniesli nič. Dúfajme, že dievčatá ešte niekedy prídu na Slovensko; podľa ich Facebooku sa im na Pohode veľmi páčilo.
Významnou programovou zmenou a novinkou bol na Pohode nový stage Visegrad Club, ktorý ponúkol osviežujúcu alternatívu voči okolitému dianiu na festivale. VC bol šikovne postavený tak, že okolo pódia a miesta pre obecenstvo boli postavené veľké prepravné kontajnery, tým pádom bol stage dokonale odizolovaný od Pohody a žil si vlastným „klubovým“ životom. Veľké plus.
Samotný program, ktorý vybrali kurátori Adam Dekan (piatok) a Matwe Kaščák (sobota), bol tiež zaujímavý a obsahoval súčasné mená z elektronických hudobných scén krajín V4. Z Maďarska prišiel Imre Kiss, z Česka šéf labelu Bűkko Tapes – Leoš Hort aka Hrtl, zaujímavé experimentálne duo z Poľska RSS B0YS, slovenské duo Jamka či Nina Pixel a mnohí ďalší.
Prečítajte si náš rozhovor s Adamom Dekanom, kurátorom piatkového programu Visegrad Clubu
Čo hovoria na Pohodu samotní organizátori?
Organizátori označili 19. ročník Pohody ako za jeden z najlepších vôbec. ,,Ak súdime podľa počtu predaných lístkov, tak bol festival v podstate vypredaný. Na bránach ostalo len niekoľko permanentiek na predaj. V sobotu podvečer sme naplnili kapacitu festivalu, čo bolo zrejmé hlavne počas koncertu Björk.“ Čo sa týka celkového priebehu, ,,tak nás počas festivalových dní nič mimoriadne neprekvapilo, všetko šlo hladko a ľudia z produkcie sa občas ohlasovali do vysielačky len preto, aby zistili, či funguje,“ takto festival rekapitulujú na hlavnej stránke Pohody.
Čo sa týka počasia, také chladné noci aké boli vo štvrtok a v piatok na trenčianskom letisku si ešte nepamätáme. Našťastie sme tento rok nespali v stanovom mestečku, ale podľa našich kamarátov to bolo naozaj náročné. V piatok v noci teplota klesla až na 7 stupňov. Cez piatkový deň a celú sobotu však bolo veľmi príjemne, žiadne horúčavy, ako počas viacerých minulých ročníkov.
Naše hudobné highlighty Pohody
Keďže Pohoda patrí so svojím pestrým a bohatým programom medzi podujatia, kde sa nedá stihnúť všetko, čo chcete vidieť, ani keby ste sa rozkrájali, toto sú kapely, na ktorých sme boli.
Vo štvrtok, v prvý deň Pohody, sa toho nedialo veľa, predstavilo sa iba zopár kapiel. My sme sa boli pozrieť na japonské dievčatá Tricot, ktoré na Red Bull Tour Buse predviedli presnú technickú zručnosť a energický indie-punk. Jeden z najväčších headlinerov, José-Manuel Thomas Arthur Chao, známy ako Manu Chao, začal so svojou kapelou hrať o 23:00 a hral až dve hodiny.
Názory na jeho vystúpenie sa rôznia. Zatiaľ čo pre jedných to bol výborný koncert plný energie, pre druhých, ku ktorým sa pripájame aj my, bol koncert príliš zdĺhavý a zdalo sa, akoby Manu Chao hral 3-4 tie isté pesničky dookola. Keďže tento rok sme na Pohode nestanovali, okolo pol jednej ráno sme odišli na vlak do Žiliny.
V piatok sme prišli na trenčianske letisko presne o štvrtej, čiže rovno na štyri dievčatá z Manchesteru, ktoré si hovoria PINS a na ktoré sme sa veľmi tešili. Aj keď je táto svieža punková kapela ako stvorená pre malý klub, na veľkom Budiš Stage to PINS roztočili a odohrali zábavný a dobrý koncert. Ak ste túto sympatickú dievčenskú štvoricu zmeškali, odporúčame ich koncert v rámci Waves festivalu v Bratislave.
Ja osobne som sa veľmi tešil aj na britskú poetku a rapperku Kate Tempest (ktorá predviedla podľa našich kamarátov výborné vystúpenie), počas ktorej som však robil rozhovor so speváčkou Faith Holgate a gitaristkou Lois McDonald z PINS. Verana si šla pozrieť afrického reggae majstra Tiken Jah Fakoly.
Verana: Tiken Jah Fakoly vystúpil na Orange stagei v piatok podvečer a s ním prišla tá pravá letná „Pohodová“ nálada. Reggae vibrácie sa niesli nad hlavami všetkých, ktorý si prišli poležať, posedieť pri letnej muzičke, prípadne si na ňu prišli aj zatancovať. Jeho reggae stiahlo všetky vekové kategórie. Tiken si poskakoval na pódiu vo svojom krásnom tradičnom ľudovom odeve za doprovodu skvelých vokalistiek, ktoré predviedli aj nejaké tie africké tančeky.
Keďže Franz Ferdinand (obzvlášť v spojení so Sparks) ani jedného z nás nelákali, po interview s talentovanými teenagermi Mourn z Barcelony, sme išli na nemeckú kultovú legendu Einstürzende Neubauten.
Momentálne štvorici hudobníkov šéfuje charizmatický Blixa Bargeld, ktorý okrem spevu príležitostne zahral aj na rôzne predmety, ktoré Neubauten prerobili na hudobné nástroje. Industriálna, temnejšia a komplexnejšia verzia Karpatských Chrbátov. Teda aspoň v tých DIY nástrojoch. Kapela na čele s Bargeldom predviedla na Pohode výborný, až hypnotický koncert, ktorý sa skladal prevažne z „Best of“ skladieb, čiže okrem skalných fanúšikov si vystúpenie vďaka melodickejším pesničkám vychutnalo aj širšie publikum. Einstürzende Neubauten sú momentálne na turné v rámci ich 35. narodenín.
O 23:00 v stane Európa Stage začínali španielski Mourn. Táto štvorica mladých (15 až 19 rokov) rebelov, inšpirovaná PJ Harvey, Ramones či Elliottom Smithom, hrá sviežu zmes punku a alternatívneho rocku. Na Pohode, v takmer plnom Európa stagei, predviedli výborný a sebavedomý koncert. Deň po svojom vystúpení v Trenčíne kapela odletela na svoje prvé veľké turné do USA. Náš rozhovor s Mourn zverejníme už čoskoro.
Ako sme sa rozhodli už pred Pohodou, po energickom koncerte Mourn, presne o polnoci, sme namiesto Hudson Mohawka išli do Visegrad Clubu na budapeštianskeho producenta Imre Kiss-a vystupujúceho z novej vlny stredoeurópskej house/techno scény. A urobili sme dobre. Na koncert Mohawka boli viacerí fanúšici nahnevaní, a Imre Kiss aj so zaujímavými vizuálmi ponúkol skvelý tanečný set špecifický svojim lo-fi zvukom. (Viac foto v galérii pod článkom).
Naša párty koncertná séria pokračovala ďalej v Space Aréne SLSP: A-Trak, RL Grime a Jimmy Pé tvorili perfektnú postupku. Keďže sme sa museli dopraviť na vlak do Žiliny, za svitania sme odchádzali z areálu letiska, pokiaľ niektorí obyvatelia stanového mestečka (zabalení v spacákoch, rozospatí aj už prebratí) kráčali proti nášmu smeru a chystali na tradičné vítanie Slnka.
Viac zo soboty už len kratšie v popiskoch fotiek vo fotogalérii. Aké sú vaše dojmy z Pohody? Čo ste si užili najviac a čo vám naopak vadilo? Pokojne nám napíšte.
Úvodná foto: Ohňostroj počas vystúpenia Björk, Ivana Hacajová pre Swine Daily. Sledovať ju môžete na Instagrame. Počas Pohody sme aktualizovali aj Instagram Swine Daily (@swinedaily) a Twitter (@SWINEDAILY), kde nás stále môžete followovať. Ostatné foto: Verana Dobal
Pridaj komentár