Galéria VUNU, ktorá prináša súčasné umenie medzi širokú verejnosť, každoročne organizuje svoju narodeninovú oslavu formou výročných výstav. Tie sa po obmedzený čas konajú v opustenyćh košických budovách, ktoré dovtedy kontakt s umením postrádali. Ide však o architektonicky a hlavne spoločensky významné a mestotvorné budovy, ako napríklad funkcionalistický skvost Hlavnej ulice, Baťov dom obuvi.

Tento rok sa na jeden večer a jeden deň vyplní poschodie najväčšieho obchodného domu z čias komunizmu. Košičanom známy OD Dargov, ktorý tvorí neodlúčiteľnú súčasť starého mesta a ktorý po desaťročia poskytoval služby nejednému z nás, sa tentoraz posunie ešte ďalej a vyplní svoju opustenú časť moderným umením. Prázdnotu vyplní výročná výstava s podnázvom 3KO – 3ienále súčasného obrazu Košice. Tento mnohým neznámy názov sa však v košiciach neobjavil po prvý raz.

3ienále ako také, je veľká prehliadka umenia, ktorá sa cyklicky opakuje každé tri roky. Košice sa s ňou stretli v roku 2013, keď boli Košice európskym hlavným mestom kultúry, no pôvodní organizátori tento plán v roku 2016 už opäť nenaplnili.

VUNU, ako aktívna košická galéria tento odkaz nenecháva zomrieť, a preto po šiestich rokoch prináša 3ienále vo vlastnej podobe.

V priebehu 25. a 26. septembra budú mať návštevníci príležitosť spoznať mnohých košických umelcov, ktorí sa však radia aj medzi navýznamnejších slovenských umelcov súčasnosti a spolu s nimi sa predstavia aj výrazní študenti umenia.

#3KO zároveň prinesie príležitosť zažiť výstavu na neštandardnom mieste, ale aj objaviť nový pohľad na kultúrny život Košíc.

Vystavujúci autori: Zuzana Balážová, Tibor Czitó, Radovan Čerevka, Dead Janitor, David Demjanovič, Lucia Dovičáková, Svetlana Fialová, Richard Janeček, Jaroslav Kyša, Jarmila Mitríková, Eva Moflárová, Kanrec Sakul, Alex Selmeci, Erik Sikora, Boris Sirka, Ongjen Tadić, Ján Vasilko, Samuel Velebný

25. September / 17:00 OD Dargov / Štúrova 1 Kurátor výstavy: Nikolas Bernáth Architekt výstavy: Tomáš Kocka

Zdroj: TS VUNU

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *