Festival PAF nie je pre našich čitateľov žiadnou neznámou. Festival každoročne vo výbornej dramaturgii pozýva do historického centra Olomouca umelcov z celého sveta. Od štvrtka 5. do nedele 8. decembra sa vo viacerých miestach po celom meste predstaví dokopy viac než stovka umelcov z 12 krajín. Program sa skladá dokopy až z 80 programových blokov

Julie Béna – Anna and the Jester

Hneď prvý deň odporúčame nezmeškať audiovizuálnu performance v husitskom kostole (so zvláštnou magickou atmosférou) LIŠAJ & KOLOUCH. Pôjde o AV projekt vizuálneho umelca Jana Šrámka a producenta Mikuláša Odehnala (ktorého sme pozvali aj na festival AFO v roku 2017) nadväzuje na Šrámkov dlhodobý záujem o miznúce časti českého verejného priestoru a architektúry.

Doplňujúce čítanie ► náš starší rozhovor s Lišajom ◄

Neskôr v ten istý deň odporúčame afterparty v réžii našich kamarátov Mixtape Spojka – kurátorského kolektívu, ktorý sa zaoberá rapom a všetkým súvisiacim. Na Konvikte (hlavnom sídle PAFu) zahrajú DJ set plný „cranku, trapu, drillu a post-autotune končiacej dekády“.

V piatok o 20:00 odporúčame slávnostné vyhlásenie Ceny Jindřicha Chalupeckého, ktorý je podobne ako Cena Oskára Čepana na Slovensku, dôležitou umeleckou cenou v Česku. Udalosť sa udeje v Kine Metropol.

V piatok 23:55 odporúčame špeciálnu afterparty v Kryte civilnej obrany v Bezručových sadoch. V podzemnom kryte vystúpi aktuálne vyhajpovaný experimentálny pražský počin Evil Medvěd, Sense Fracture, ktorý je rezidentom v milánskom priestore Macao a headliner Total Freedom (GHE20G0TH1K) je ikonou americkej aj celosvetovej klubovej scény.

V sobotu 7.12. stojí za povšimnutie projekt tajomnej umelkyne 3C 273, ktorá údajne s každým koncertom mení svoje umelecké meno. Nemôžeme však potvrdiť, nikdy sme nevideli na vlastné oči. Vystúpenie sa uskutoční v Kaplnke Božieho Tela na Konvikte. PAF o nej uvádza: „klaviatury varhan, kontaktní mikrofony, struny piana místo harfy, spálené kabely.“

V nedeľu 13:30 môže byť zaujímavá performance Perla, ktorá je novým projektom vizuálnej umelkyne Veroniky Vlkovej, hudobníčky Kateřiny Koutnej a prizvaná bola aj Barbora Indráková.

A čo hovoria samotní organizátori o téme tohtoročného PAFu?

Tématem letošního PAFu je portrét – žánr, který s nástupem digitálních platforem zažívá nebývale dynamickou proměnu. Program přiblíží mj. fenomény zobrazování lidských i nelidských obličejů v současném umění nebo vztahu umělecké identity a anonymity tvůrců, a to nejen optikou světa současné vizuální a klubové kultury a teorie, ale také skrze výrazná díla experimentálního a animovaného filmu.

► PAF organizuje zaujímavé aktivity aj mimo festivalu, sledujte ich na webstránkeFacebooku či Instagrame.

Text: Krištof Budke / Zdroj: Tlačovú správu PAF pre Swine Daily poskytla Eliška Šroubařová

 

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *