Už vo štvrtok 1.7. začína medzinárodný festival animovaných filmov Fest Anča. Toto výnimočné podujatie európskeho rozmeru podporujeme každoročne už od začiatku Swine Daily (prečítajte si náš rozhovor z roku 2015 s bývalým riaditeľom Marošom Brojom) a nebudeme chýbať ani tento rok. Od 1. do 4. júla bude festival prebiehať naživo vo viacerých priestoroch v Žiline (Nová synagóga, Stanica Žilina-Záriečie, Rosenfeldov palác či Artforum).

Následne, od 11.7., sa festival prenesie do virtuálnej podoby. Organizátori sa stihli prispôsobiť turbulentným časom poznačeným pandémiou COVID-19 a tak prinášajú hybridné podujatie – kombináciu medzi živými premietaniami, diskusiami či koncertmi a programom online. Ak sa vám nepodarí dostať do Žiliny, koncerty a diskusie budú zadarmo k dispozícii na Facebooku Fest Anče. Koncerty zostanú online 24 hodín po odohraní a DJ sety budú streamované cez platformu Twitch.

Všetky praktické informácie nájdete na webe + kompletný program tu

Program celovečerných filmov

Fest Anča 2021 už klope na dvere a spolu s ňou aj program celovečerných filmov. Dramaturgovia festivalu pripravili pre online divákov, ale aj tých naživo, opäť výnimočné a medzníkové tituly, priamo i nepriamo odkazujúce na tohtoročnú tému festivalu – Tradície. Tie budú prítomné v celovečernom animovanom dokumente o slovensko-maďarských vzťahoch FelvidékHorná Zem (2014), v experimentálnom filme Dom vlkov (2018), ktorý v sebe mieša osobnú traumu s tou národnou, ale aj v kultovom príbehu o Alžbete Báthory od Viktora Kubalu – Krvavá pani (1980).

Hudobný program

Ako na hlavnú hviezdu sa publikum sa môže tešiť na nemeckého animátora a hudobníka Adiho Gelbarta, ktorý pricestuje priamo z Berlína a predvedie elektronický pop spolu s video projekciou. Domácu scénu zastúpia hudobník Fokular, producent Dominik Suchý z labelu Weltschmerzen, rapový projekt Edúv syn, ale aj DJ-ka, producentka a hudobníčka Nina Pixel so svojím audiovizuálnym projektom, ktorý vznikol v spolupráci s Adriánom Kriškom. Na párty zahrajú už tradične DJ Matwe, Peal, Teapot a Kristie Kardio. Hudobný program bude prebiehať v priestoroch Stanice Žilina-Záriečie a v Novej synagóge, no diváci si ich budú môcť zapnúť aj netradične z pohodlia svojich domovov.

Zdroj: TS Fest Anča

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *