Medzinárodný festival animácie Fest Anča ponúkne svojim divákom okrem pestrej selekcie krátkych animovaných filmov aj výber celovečerných filmov, ktorých ústrednou témou bude reprezentácia žien v animácii. Dramaturgovia festivalu sa rozhodli konfrontovať fenomény male gaze a female gaze v najaktuálnejších, ale aj tých najstarších snímkach svetovej animácie. Diváci sa môžu tešiť na cenami ovenčený film Michaely Pavlátovej Moja afganská rodina (2021), ale aj na prelomovú animáciu Belladonna smútku (1973), či premietanie najstaršieho dlhometrážneho animovaného filmu so živou hudbou. Na svoje si prídu aj deti s rodinami, pre ktorých sú (okrem iného filmového programu) prichystané až tri celovečerné filmy.
Okrem bohatého filmového programu, Fest Anča ponúkne aj koncerty, párty, ale aj prednášky, workshopy či divadelné predstavenia. Súčasťou sprievodného programu budú aj dve výstavy: výstava fotografií Juraja Staroveckého, mapujúca predošlé roky Fest Anče a výstava v spolupráci so Stanicou Žilina-Záriečie Všetko dookola od Marcela Oniska, reflektujúca najmä aktuálne dianie na Ukrajine.
Festival v stredu večer odštartuje DJ set od Seafur, ktorý prechádza naprieč kultúrami a kontinentmi, pričom sa snaží nachádzať prepojenia medzi zdanlivo nespojiteľnými žánrami a hudobnými dekádami.
Vo štvrtok si návštevníci Fest Anče môžu vypočuť tvorbu od Isama Zing, inak známeho ako Jonatán Pastirčák alebo Pjoni, ktorý je producentom, DJ-om, členom kolektívu Mäss a platformy SHAPE. Jeho súčasná tvorba sa nachádza na križovatke medzi dekonštruovanou klubovou hudbou a experimentálnou popovou produkciou. Predstaví sa s projektom Blurry AF, ktorý prekvapuje rôznorodosťou kreatívnych prístupov a pracuje s kultúrnym a žánrovým prelínaním. Nechýbajú rekontextualizované tradičné rómske balady „halgato“, popové vokálne skladby s noisovou produkciou, drone ani euforické syntezátory.
Na Fest Anči sa predstaví aj Ima Teva, ktorá ponúka atmosferický hudobný svet, ktorý dokáže byť na jednej strane neústupný a pripravený preraziť hlavou múr, no na druhej strane je aj obnažený a bolestne intímny. Ima Teva používa elektroniku a syntezátory, predstavujúce zranených duchov minulosti, ktorých žalospevy vám nedajú spať. Ďalším menom štvrtkového programu je OIEE – elektronický sólo projekt Bence Kocsisa. Vo svojej tvorbe spája inštrumentálne zvuky s tropickým a nie príliš tropickým houseom, technom, nudiscom, danceom, R&B, discom, trance prvkami a moderným soulovým vokálom, čím vytvára veľmi individuálny a nekompromisný zvuk.
Domácu scénu zastúpi bratislavská DJ-ka w y m e, ktorá je na scéne cenená pre svoj vzácny elektro hybridný zvuk. Nedávno začala s klubovými večermi Xeno, ktorými podporuje experimentálnu klubovú scénu v Bratislave a je tiež bezpečným miestom pre rôznorodosť, miestom, kde sa môžu stretávať rôzne komunity. Pre a2alarm opísala svoje sety nasledovne: „Baví ma hudba s nepravidelným a komplexnejším rytmom, ale aj tá, kde sa štruktúry opakujú, a presahy v žánroch. Mám rada aj temnejšie ladený reggaeton alebo baile-funk, súčasné aj staré elektro. Rada používam popové fragmenty.“
Z Bratislavy príde aj Sofia Nøt, producentka a DJ-ka známa z projektu IAmNøt. Vo svojich trackoch rada strieda žánre, ktoré obsahujú rovné aj lomené beaty. K väčšine singlom má nahraté aj videoklipy, ktoré režíroval Simon Seriš. V DJ-ských setoch sa okrem vlastnej produkcie, zameriava na mix techna, industrialu, darkwaveu, alebo breakbeatu.
Umelkyňa a rapperka Arleta sa namotáva svojou femme poéziou na prst toxickej maskulinite a posiela do temnoty všetky mizogýnne bytosti. V temnote sa potom plaví svojím šepotavým prejavom, ktorý získava na súčasnej scéne čoraz väčšiu pozornosť. Hypnóza, drive a introverzia búrajú všetky intímne schránky a esteticky i lyricky sa vymedzujú voči zakoreneným pravidlám českého rapu.
V sobotu večer v Žiline zahrá aj ambiciózny hudobný kolektív, Fairycore Syndicate, ktorý sa snaží spájaním žánrov ako sú gabber, hyperpop, breakcore alebo trance predstaviť víziu toho, aká by mala byť klubová skúsenosť súčasnosti. Ich cieľom je taktiež vytvoriť platformu a priestor pre umelcov, ktorí svojou tvorbou vystupujú z davu.
Svoje o tom vie aj Berlin Manson. Tí spievajú/rapujú o Depeche Mode, vesmírnych lodiach a soundcloudových trendoch. Nejde však len o zábavu. Tento bratislavsko-košický projekt, ktorý unikátny spôsobom aktualizuje post-synth punk, je dôkazom absolútnej tvorivej slobody.
Hoci ukrajinská acid/trance/techno DJ-ka a producentka Miklei pôsobí na Slovensku dlhšie, vystupovať začala len prednedávnom. Jej svieže sety sú inšpirované nielen slovenským technom, ale predstavujú aj široké spektrum východnej klubovej undergroundovej scény. Jej hard techno zaručene prebudí z akejkoľvek letargie. Na Fest Anči sa predstaví aj ukrajinský producent, kamarát Swine Daily Karaoke Tundra, vlastným menom Viktor Tverdochlibov, ktorý patrí od nultých rokov k českej a slovenskej scéne. So zmyslom pre nadžánrovú voľnosť prepája impulzy z hip hopu s experimentálnou elektronikou. Prečítajte si aj náš spoločný rozhovor.
–
Zdroj: TS Fest Anča
Pridaj komentár