ZZK Records je nezávislé hudobné vydavateľstvo a kolektív, ktoré sa sformovalo okolo hudobného klubu Zizkek Club v Buenos Aires, hlavnom meste Argentíny. Na začiatku boli hudobné večery v Zizek Clube s miestnymi producentmi a DJ-mi z Latinskej ameriky. Prvý album ZZK Sound Vol. 1 vyšiel v roku 2008 a obsahoval pesničky všetkých producentov, ktorí hrávali v spomínanom klube. Chancha Vía Circuito, La Yegros, King Coya, Los Frikstailers, Gaita Gaita a ďalší, dokopy vytvorili nahrávku, ktorá miešala tradičnú latinskoamerickú hudbu s elektronickými beatmi a modernými žánrami ako dancehall, reggaeton či hip-hop. Rýchlo po prvej kompilácii sa šéf labelu Grant C. Dull vydal s kolektívom na prvé turné po severnej Amerike a neskôr aj Európe. ZZK hrali na množstve festivalov vrátane showcaseového South By South West (SXSW) v Austine.

My sme našli toto jedinečné vydavateľstvo z Argentíny cez ekuádorského producenta Nicola Cruz-a, ktorý sídli v Quite, a jeho skvelými skladbami na SoundCloude. Jeho najnovší album Prender el Alma sme zaradili, medzi najlepšie albumy roku 2015.

Grant C. Dull, ktorý prišiel do Argentíny ako učiteľ angličtiny, neskôr zmenil prácu a začal robiť na svojom projekte What’s up Buenos Aires, cez ktorý začal spoznávať miestnu umeleckú a kultúrnu scénu. Po niekoľkých rokoch spolu s Argentínčanmi Guillermom Canale a Diegom Bulacio dali dokopy hudobné večery so spriaznenými producentmi a DJ-mi, ktorí hrali alternatívnu muziku v kontraste s európskou tanečnou elektroniku, ktorá vtedy dominovala v kluboch Buenos Aires.

Minulý rok ZZK Records spustili crowdfundingovú kampaň aby vyzbierali dostatok finančných prostriedkov na to, aby mohli vôbec pokračovať. Podarilo sa a argentínsky label tak vyzbieral vyše 14,000 dolárov. Momentálne má v portfóliu vyše 30 albumov. Mediálnej pozornosti sa im dostalo od magazínov ako Fader, The New Yorker, Red Bull Music Academy Radio a viacerých ďalších vplyvných médii. Viac sa dozviete už zo samotého rozhovoru, ktorý sme spravili cez email so samotným šéfom labelu Grant C. Dullom.

image_655

Producent Nicola Cruz a šéf ZZK Records Grant C. Dull

Váš prvý album, kompilácia ZZK Sound Vol. 1, vyšla v roku 2008. Ako dnes vnímate cestu, ktorú ste odvtedy prešli, ste s väčšinou svojich rozhodnutí spokojní?

Podnetom k vydaniu albumu pre nás bolo množstvo skvelej hudby, ktorá sa hrala v rámci klubových nocí. To, čo nasledovalo, sme nemohli nijako tušiť či predpovedať, prišlo to prirodzene. Začali sme podpisovať zmluvy s umelcami, organizovať turné a stali sme sa reálnym vydavateľstvom. S tým, čo sa stalo, sme veľmi spokojní. Je to pre nás divoká jazda a splnený sen.

V roku 2010 ste zorganizovali európske turné (od Španielska cez Francúzsko až do Dánska). Ako vás na ňom prijali, páčilo sa obecenstvu, čo počulo? Plánujete sa v dohľadnej dobe do Európy vrátiť?

Na európske turné sme chodili už od začiatkov labelu a ohlas bol vždy výborný. Najskôr nás pozvali do Osla a Zaragozy, odtiaľ sme sa vydali do kopy miest v celej Európe a zdá sa, že ľudia sú nadšení. Tona tanečných party. Naši umelci sú v Európe skoro stále, najbližšie sa vrátime už v lete.

Sleduješ nejaké konkrétne stredoeurópske alebo východoeurópske labely či producentov? Máš medzi nimi nejakých obľúbencov?

Jeden z mojich obľúbených producentov je chalan z Česka, ktorý istý čas žil v Peru a hovorí si Chong X. Momentálne je znova v Prahe a stále propaguje juhoamerický zvuk prostredníctvom rádia a tanečných nocí. Tiež ma dosť chytila istanbulská scéna, keď som tam bol na turné v roku 2013. Bavia ma všetci miestni beat heads ako Gantz, aj chalani, ktorí upravujú staré turecké veci ako Kabus Kerim a Baris K.

Čím sa podľa teba juhoamerická elektronická hudobná scéna odlišuje od ostatných, čím vyniká?

Sú to korene. Južná Amerika je zmes pôvodných obyvateľov, Európanov a Afričanov. Je tu niečo v zemi, vzduchu, vode a jedle, čo to celé robí zvláštne a jedinečné. Skúmanie minulosti v súčasnosti a budúcnosti je veľmi vzrušujúce. V tom je tá krása miestneho zvuku a umeleckého hľadania, že sa súčasná generácia spája s tradíciami a folklórom Latinskej Ameriky.

Všeobecne zvyknete označovať ZZK zvuk ako “Digital Cumbia”, spojenie tradičnej argentínskej hudby s modernými elektronickými beatmi, dancehallom, hip-hopom či reggaetonom. Skús nám o ňom povedať viac, objavil sa viac-menej až spolu s vašou prvou nahrávkou ZZK Sound Vol. 1?

Digital Cumbia bol termín, ktorý sme použili v súvislosti s prvou kompiláciou, potrebovali sme nejaký titul, ktorý by zhrnul náš zvuk ako celok. Zdalo sa nám vtedy, že to sedí. Vôbec sme netušili, že vytvárame názov nového žánru. Digital Cumbia je v podstate to, keď ľudia tvoria cumbiu na počítačoch. Je to spojenie elektronická hudba + cumbia.

ZZK sme pôvodne objavili vďaka výbornému producentovi Nicola Cruzovi, sú nejakí ďalší umelci v rámci vášho labelu, ktorých by si odporučil fanúšikom bez akýchkoľvek skúseností s juhoamerickou scénou?
Nicola Cruz je úžasný. Všetci umelci na našom labeli sú fantastickí a ani jeden z nich neznie ako ktorýkoľvek iný. Presvedčte sa sami na našom webe: www.zzkrecords.com/artists

Otázky: Krištof Budke Zdroje: Kindle Project, RBMA Radio, Wikipedia

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *