Audiovizuálny projekt Hradby Samoty sa zameriava na zhlukovanie žánrov ako dark ambient, dark folk, drone, industrial a noise do jedinečných experimentálnych eventov. Práve vďaka nim sa počas jesene v Bratislave odohrá naozaj bohatý medzinárodný program pre milovníkov alternatívnej hudby. Okrem iných vystúpia umelecké osobnosti ako Jozef Wan Wissem či Anna Voon Hausswolff.

TÁBOR RADOSTI

Všetko začne 1.10 v bratislavskom priestore súčasnej kultúry A4, kde vystúpi napríklad poľský projekt stvárňujúci tradičnú rituálnu tibetskú hudbu  CONTEMPLATRON. Česko bude reprezentovať známe jihlavské dark ambientné duo TÁBOR RADOSTI či post-industriálny projekt UNCLE GRASHA’S FLYING CIRCUS, za ktorým stojí Willhelm Grasslich.


Do kostola Klarisiek v Bratislave zavíta 12.11 svetový avantgardný skladateľ a barokový lutnista Jozef Van Wissem. Legendárny Holanďan hráva
na unikátnej barokovej lutne zostrojenej špeciálne podľa jeho požiadaviek. Do jej klasického zvuku vdychuje nový rozmer a otvára nové horizonty použitia tohto nástroja, čím rozšíril aj záujem o samotný nástroj z akademických kruhov aj medzi bežných poslucháčov. Odohral viac ako 1 000 sólo koncertov po celom svete, zahŕňajúc prestížne hudobné festivaly ako ATP, či Primavera Sound.

Počas jeho dva dekády trvajúcej kariéry si získal obdiv osobností ako David Tibet alebo Jim Jarmusch. S Jarmuschom natočil aj niekoľko spoločných nahrávok a v roku 2013 vyhrali hlavnú cenu na festivale v Cannes za soundtrack k filmu Prežijú len milenci (Only Lovers Left Alive). Taktiež má za sebou spolupráce s umelcami ako Zola Jesus, Gregg Kowalsky, Gary Lucas, Keiji Hainem, Tetuzi Akiyama a ďalšími.

Na záver sa ako bonusová časť festivalu NEXT bude vo Veľkom koncertnom štúdiu slovenského rozhlasu konať koncert Anny von Hausswolffovej, švédskej art pop, drone, a post-metal skladateľky a organistky. Orgánový koncert bude zameraný na jej posledný album, All Thoughts Fly, ktorý celý nahrala v kostole v jej rodnom meste, Gothenburgu. Pitchfork túto nahrávku ohodnotil skóre 7.7/10 a The Washington Post ju opísal ako „ohromujúcu a nadpozemskú.

 

 

Tento koncert bude aj naživo vysielaný v spolupráci s rádiom Devín. Ak si však chcete vychutnať toto jedinečné predstavenie naplno, odporúčame si zaobstarať lístok čím skôr; záujem o vypočutie orgánov von Hausswolffovej priamo na mieste je čoraz väčší.


1.10. //  A4 – Priestor súčasnej kultúry // Tábor Radosti, Contemplatron, Magadan, UGFC // FB EVENT // VSTUPENKY

12.11. // Kostol Klarisky // Jozef Van Wissem, Sítě // FB EVENT // VSTUPENKY

24.11. // Veľké koncertné štúdio slovenského rozhlasu // Anna von Hausswolff // FB EVENT // VSTUPENKY


Text : Viktor Jenčuš
Zdroj : TS HRADBY SAMOTY

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *