Umelecký festival Tehláreň sa tento rok sťahuje z pôvodných priestorov tehelne, no zachováva svoju industriálnu atmosféru. Organizátorkám z Clear Collective sa podarilo moderný audio-vizuálny festival, ktorý na Liptove nemá obdoby, usadiť do opustených priestorov bývalej opravovne autobusov. Tie v minulosti slúžili priamo Československej automobilovej doprave (ČSAD). Prečítajte si nižšie v článku naš výber z programu.

Doposiaľ zverejnený sprievodný program tohtoročnej dvojdňovej Tehlárne je plný zaujímavých mien. V piatok si návštevníci môžu vypočuť diskusiu o dôležitosti ľudských práv na Slovensku s Verejnou ochrankyňou práv Máriou Patakyovou a riaditeľom Amnesty Slovensko, Radom Slobodom. Vo večernom programe vystúpi Divadlo Houže s predstavením Vlk na mesiaci, po ktorom bude nasledovať Slam Poetry.

 

Piatkový hudobný program ponúkne žánrovú rôznorodosť v podaní rôznych projektov. Umelec Peter Kolarčík (o ktorom sme písali v našom výbere slovenských Bandcamp objavov) vystúpi s Pokorou. Nebude chýbať mladý objav na scéne, zaujímavá slovenská dream-popová kapela Riava či Sam Handwich. V neskorších hodinách zahrajú svoje sety Emmita, šéfredaktor Swine Daily Vlzques, Elýščítat a vystúpi aj Fobia Kid (prečítajte si naše články) s Bighorsom.

 

V sobotu sa môžu návštevníci tešiť napríklad na prednášku Mareka Pokorného, riaditeľa ostravskej mestskej galérie PLATO, či prednášku Tomáša Rafu o jeho mapovaní prejavu nacionalizmu v Európe. O hudobný program sa počas druhého festivalového dňa postarajú napríklad NaiKavols (s ktorým sme robili rozhovor) Timmi, na ktorých vo večerných hodinách nadviažu producentka a speváčka Tokyo Drift, dobre známy DJ a producent Whithe, Ester a Jedenast.

 

Festival Tehláreň organizuje platforma pre začínajúcich umelcov Clear Collective, ktorá sa sústredí na organizáciu kultúrnych a umeleckých podujatí rôzneho druhu s cieľom presieťovania umeleckej komunity mladých ľudí. Platforma pôsobí v regionálnej umeleckej sfére mesta Liptovský Mikuláš a svojimi aktivitami sa usiluje o jeho kultúrny rozvoj po boku ďalších zaujímavých organizácií, jednotlivcov alebo skupín. Pod záštitu Clear Collective patrí aj zrealizovanie Galérie lavička, prvej nezávislej galérie v regióne, v rámci ktorej doteraz pripravili približne osem samostatných študentských výstav.

► Festival (viac info) sa uskutoční už 20. – 22. augusta v Liptovskom Mikuláši ◄

_

Text: Viktor Jenčuš / Zdroj: TS Tehláreň / Úvodný cover Tehlárne: Seafur

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *