Po covidových ‘miniverziách’ festivalu Pohoda in the Air a Pohoda on the Ground sa tento ročník odohrá bez výrazných pandemických obmedzení; s plnou kapacitou a kompletným lineupom, trojdňová útopia ako ju poznáme. Náš redaktor Viktor pre vás pripravil krátku selekciu umelcov, kvôli ktorým sa tohtoročný lineup pohody radí medzi tie najlepšie vôbec.

BRUTALISMUS 3000

Brutalismus 3000 je dôkazom toho, že tohtoročný lineup pohody perfektne zrkadlí trendy ktoré hýbu svetom súčasnej alternatívnej hudby. Toto Slovensko-Berlínske duo je asi najhorúcejšou a najinovatívnejšou covidovou novinkou. Tento mesiac vydali EP Eros Massacre, ktoré je hudobne rovnako skvelé ako zvyšok ich diskografie. Ak o due chcete vedieť viac, odporúčame si prečítať náš rozhovor z minulého roka.

 

INJURY RESERVE

Tento booking hovorí sám za seba. Injury Reserve je skupina legendárneho statusu, ktorá stvárnila experimentálny hip hop ako taký. Rok po tragickom odchode Stepa J. Groggsa vydali album By the Time I get to Phoenix, ktorý sme ja aj Natália identifikovali ako jeden z najlepších roku 2021.

 

FLUME A QUATRO EMOCIONE

Po úspešnom Hi This Is Flume (Mixtape) z roku 2019 tento australský talent len nedávno priniesol album Palaces, na ktorom sa objavila aj Kučka či Caroline Polachek. Rovnako skvelá elektronika, no tentokrát pracujúca s inými žánrami je slovenské zoskupenie Quatro Emocione, ktoré hrá “vapor/synth resp. post-virtual secondwave lo-fi hyperpop”. Za projektom stojí už známe meno Miloš Bulík (Space Cats, Isobutane) a hlavnou speváčkou je Kristína Smetanová.

 

BLACK MIDI A BLACK COUNTRY, NEW ROAD

Dve rockové anglické kapely, ktoré sú veľmi rozličné a veľmi podobné zároveň. Koncert Black Country, New Road je stále trošku záhadou, keďže kapelu nečakane opustil jej hlavný spevák Isaac Wood kvôli mentálnemu zdraviu. Zvyšok kapely z rešpektu voči Isaacovi údajne nebude performovať žiadne pesničky z ich prvých dvoch albumov, takže nám ostáva len hádať s čím zvyšok kapely príde. Black Midi vydalo minulý rok fantastický Calvacade, ktorý sme ja aj Kevin zaradili medzi najlepšie albumy roka 2021.

 

SLOWTHAI A 645AR

Slowthai je jednoducho jeden z tých umelcov, ktorému to jednoducho ide, všetko čoho sa dotkne je skvelé a robí to dobre. Na konte má skvelý Nothing Great About Britain a minuloročný TYRON, ktorý recenzoval Kevin. Ťažko sa hľadá dôvod prečo na Slowthaia neprísť.

Ďalší skvelý rapový booking je 645ar, áno, ten s piskľavým hlasom. Zatiaľ čo určite nie je pre všetkých, 645ar je jednoducho unikát, ktorému sa podarilo na dávno presýtenej trapovej scéne začať robiť niečo originálne. Ako to bude vyzerať naživo? Netuším, ale veľmi sa na to teším!

 

SHHT A MURMAN TSULADZE

Na záver pridávam dve alternatívne zoskupenia, ktoré sú svojím spôsobom jednoducho inde, v tom dobrom slova zmysle. Veď posúdte sami.

 

 

Pohoda 2022 sa odohrá 7.-9. júla na letisku v Trenčíne. Lístky a zvyšok lineupu nájdete na ich stránke. Inač už neostáva nič iné ako čakať, čo si môžete spríjemniť oficiálnym Pohoda 2022 spotify playlistom.

 

Text: Viktor Jenčuš

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *