Naša séria nepravidelných článkov o hudobných slovenských objavoch na Bandcampe sa minule tešila pozitívnym ohlasom. Po dlhšom čase sme sa teda opäť pozreli do hlbín tejto hudobnej platformy pod označenie #Slovakia. Pozrite sa aké nové projekty a albumy od slovenských umelcov sme našli.

(Väčšina albumov pod tagom Slovakia boli od metalových a punkových kapiel. V Swine Daily sa zameriavame skôr na alternatívnu, elektronickú, rapovú, alt-popovú a jazzovú hudbu.)

Predošlý článok nájdete tu >> Swine Daily / Najnovší playlist Swine Advisor si môžete vypočuť nižšie

Nina Kohout – Pandemonium

18-ročná slovenská speváčka Nina Kohout vydáva cez Deadread Records nové EP s názvom Pandemonium, ktoré vyjde aj na 140-gramovom vinyle. Na novom projekte Nina spieva (okrem poslednej skladby “Prebúdzanka”) v angličtine. Mierne ezoterickú náladu EP dopĺňa klavír, či sláčikové nástroje. Titulná skladba “Moonlight” vyvoláva kabaretno-hrôzostrašnú náladu, akoby malo ísť o soundtrack k hororovému gotickému filmu.

Pre fanúšikov: Ivana Mer, Tante Elze, Awali, Ai-Fen
Instagram / Bandcamp

Marble Offline, Cat+Fish, GLOWSTIX – Another Year Again

Áno, všetky tri mená patria jednému umelcovi. Another Year Again je zvláštny EDM projekt od umelca, ktorý na Bandcampe uvádza: “One-man EDM record label thingy, I make music as Marble Offline, Joel’s Side Fursona, Cat+Fish, GLOWSTIX, and Davv.” Mierne genericky znejúce elektronické tracky vzbudzujú dojem, akoby sa producent snažil v domácom štúdiu vygenerovať atmosféru futuristickej diskotéky. Syntezátorové melódie však niekedy pripomínajú retro soundtrack k pixelovým hrám. “Nice Ending Soundtrack” znie ako potenciálna hudba k titulkám japosnkého anime seriálu. Stále sa neviem rozhodnúť, či je to zábavné, alebo hrozné.

Pre fanúšikov: Sophie, 100 gecs
SoundCloud / Bandcamp

Fvck_Kvlt – DIGITAL CHAOS MAGICK SESSIONS

DIGITAL CHAOS MAGICK SESSIONS je najnovší projekt trnavského rapera Fvck_Kvlt a hudobníka z kapely Wilderness. Hneď prvý track nás uvádza do temného, no energického trapového phonku. Pomerne výrazný subžáner hip-hopu z Memphisu, ktorý na Slovensku nie je rozšírený. Na inštrumentálnom EP umelec kombinuje aj ambient a experimentálnu hudbu a trippy strašidelnú atmosféru skvelo drží pokope analógový feeling (praskanie vinylu v pozadí, deformované sample). Po drogovo psychedelickej “On Heroin with Burroughs” nasleduje nečakané acid techno “Digital Sigil”. Fvck_Kvlt rozhodne nezaháľa a vydáva hudobne a štýlovo pomerne pestré projekty.

Pre fanúšikov: Three Six Mafia, $uicideboy$
Instagram / Bandcamp

Paradiso Rhythm – Hypnotic Delight EP

4. februára vydáva košický producent a DJ Paradiso Rhythm svoje nové EP. V popise elektronický a house music producent uvádza, že potreboval po dlhšom čase hrania tanečnej hudby vytvoriť hlbší hudobný projekt, v ktorom by vytvoril príbeh.

“In my opinion the more you play the music for the people on the dancefloor the more you are in need of taking them through some kind of a story. I have the exact same feeling about the whole production process on this EP. All four tracks are long. They are like a story. They seem REAL to me.”

Verím, že Paradiso Rhythm má rád pôvodný house z 80. a 90. rokov zo Chicaga a snaží sa vytvoriť originálne tracky a edity, ktoré dosahujú pomerne vysokej úrovne. O čom svedčí aj fakt, že slovenský producent má za sebou nahrávky na labeloch v zahraničí. Hypnotic Delight môže byť najvyzretejší projekt producenta.

Pre fanúšikov: Distant Hawaii / Lobster Theremin, Demuja
Instagram / Bandcamp

Vec – 2021

Branči Kováč aka Vec vydal na Bandcam nečakaný singel s inštrumentálnou verziou. “2021” je klasický Brančiho inteligentne-priemerne-humorný rap do oldschoolového beatu. 2021 má energický G-funk syntezátorový vibe, ideálny na cruisovanie s autom počas príjemného letného večeru. V texte však vôbec nejde o uvoľnený relaxačný rap. Vec pomerne komplexne komentuje spoločenskú, politickú a kultúrnu situáciu na Slovensku v pandemickom roku 2021. Výberom témy by malo ísť o zaujímavú skladbu, ale je to celkom nuda.

Pre fanúšikov: Tono S, Idea, Boy Wonder
Instagram / Bandcamp

Whithe – Koora

V decembri vydal slovenský DJ a producent Whithe svoje nový singel “Koora”. Whithe vystúpil na našom prvom evente vôbec – debutovom Swine Day na Stanici Žilina-Záriečie v roku 2016. Od vtedy sa jeho hudobný štýl značne vyvíjal a menil. Od atmosferického abstraktného future garage až po viac tanečné žánre. “Koora” je zaujímavý energický tanečný IDM track, ktorý by pokojne mohol znieť na pódiách veľkých svetových festivalov. Zároveň má však akúsi hlbšiu hypnotickú a emotívnu atmosféru.

Pre fanúšikov: Burial, Jon Hopkins
Instagram / Bandcamp

Tomáš Knoflíček – Vaguely Delimited Targets

LOM, a novší label MAPPA, sú po Exitabe dve najvýznamnejšie vydavateľstvá experimentálnej hudby na Slovensku. Najnovší projekt od LOMu je 10-trackový debutový album od Tomáša Knoflíčka. Projekt, ktorý vznikol počas jarného lockdownu 2020 predstavuje kombináciu glitch a ambientných štruktúr, modulárnych loopov a field recording nahrávok. Pokiaľ nie ste vyslovený fanúšik hudby field recordingu, alebo sami netvoríte hudbu, veľmi ťažko precítite túto nahrávku.

Pre fanúšikov: Jonáš Gruska, Daniel Kordík, Line Gate

AAMON – Identita

Pre mňa doteraz neznámy slovenský producent. EP Identita je inštrumentálny projekt na hranici tanečnej hudby, house music, hip-hopu a elektroniky. Aj keď toto inštrumnetálne EP môže byť príjemné ako hudba do pozadia pri práci, Aamonovi chýbajú prepracovanejšie zvuky, väčší charakter a kreatívnejšia konštrukcia skladieb. Na porovnanie napríklad Proc Fiskal či Delahunt, alebo slovenský Hey Emil.

Pre fanúšikov: Hey Emil, Beyuz
Bandcamp

Chiki Liki Tu-a – venované pamiatke budúcich zosnulých

???

(Napíšte nám ako vnímate tento projekt v komentároch alebo na Instagrame)

BONUS ČESKO: Ai fen – Green Fire

„Green Fire“ je nový magický, až priam meditatívny track od Česko-Poľskej speváčky a hudobníčky Eweliny Vlcek-Chiu, ktorá vystupuje pod menom Ai fen. Kombinuje tu jemnú elektroniku, éterický vokál a ambientné plochy. Atmosféra (sama hudobníčka opisuje na Instagrame svoju hudbu ako #traumapop či #screampop) pripomína strašidelné fantazijné volanie z temného lesa.

[ Prečítajte si náš Swine Mood rozhovor s umelkyňou tu ]

Pre fanúšikov: Ivana Mer, Awali, David Lynch, Sacred Bones Records
Instagram / SoundCloud

Sledujte nás aj na SoundCloude, Spotify alebo Instagrame

Text: Krištof Budke

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *