Line-up festivalu Bažant Pohoda 2015 je kompletný. Zaujímavou zmenou oproti predošlým ročníkom sú dlhšie sety pre skupiny hrajúce vo večerných hodinách. Organizátori upresnili aj harmonogram festivalových vlakov. V článku sa dočítate, na aké kapely odporúčame rozhodne zájsť.

Kompletný line-up nájdete na webe Pohody. Organizátori v tlačovej správe upozorňujú na zmenu dĺžky setov z typických festivalových 60 – na 75 až 90 minút pre skupiny hrajúce medzi 20.00 a 23.00.

Manu Chao zahrá hneď v prvý deň festivalu

Vo štvrtok sa ako jedna z prvých kapiel predstaví Para, neskôr zahrajú Monikino Kino, Bez Ladu a Skladu či Tricot z Japonska. Hlavným a jediným veľkým headlinerom v prvý deň Pohody bude Manu Chao, ktorý zahrá na hlavnom Bažant Stage od 23:00 do 01:00. Štandardom bude aj filmový program Bažant Kinematografu, v rámci ktorého sa bude premietať aj oceňovaný dokument o The Beatles – A Hard Day’s Night (r. Richard Lester, 1964).

V piatok už bude program oveľa štedrejší a viacerí návštevníci festivalu budú mať čo robiť, aby stihli všetkých svojich favoritov. O 16:00 (Budiš Stage) odporúčame zájsť na 4 mladé punk-rockerky Pins z Manchesteru a Barcelonských teenagerov Mourn, o ktorých Pitchfork hovorí ako o vychádzajúcich hviezdach. Na trenčianskom letisku zahrajú o 23:00 na Európa Stage. Viac o Mourn v našom článku.

O ôsmej vystúpia na hlavnom stage headlineri FFS: Franz Ferdinand & Sparks. Po nich zahrajú na Bažant Stage Die Antwoord, program sa následne presunie do ostatných stanov a stageov. Pauzu medzi FFS a Die Antwoord vyplnia nemeckí kultoví Einstürzende Neubauten na čele s Blixom Bargeldom, ktorí budú hrať celých 90 minút. Hodinu po nich príde na ten istý stage SĽUK, ktorý s etno-jazzovou formáciou Pacora Trio zahrá Ornamenty.

Zaujímavým miestom v piatok na Pohode bude určite Space Aréna SLSP, kde o 19tej hodine vystúpi anglická poetka Kate Tempest (o ktorej sme viac písali v článku). Po nej prídu na pódium Beardyman a svetová trojica: Hudson Mohawke, A-Trak RL Grime sa postará o kvalitnú nočnú zábavu. Veľkolepú párty dovedie do svitania slovenský producent Jimmy Pé. Ak všetko vyjde ako má, určite pôjde o jeden z highlightov festivalu.

Pre všetkých fanúšikov netradičnej aj experimentálnej elektroniky, housu či techna, bude vítanou novinkou na Pohode stage Visegrad Club. Program tohto stageu mal na starosti slovenský producent a sound-designer Adam Dekan, známy napríklad z elektronického dua Triple Sun. V piatok sa tu predstavia mená ako: Jamka (SK), We Will Fail (PL), Triple Sun s Adamom, Imre Kiss (HU), Nina Pixel a Drakh, obaja zo Slovenska.

Viac o Visegrad Clube v našom rozhovore s Adamom Dekanom

Na čo sa oplatí ísť v sobotu?

My v Swine Daily sa o 16:00 určite pôjdeme pozrieť na hlavný stage, kde bude izraelská kapela Lola Marsh. Táto skupina založená speváčkou Yael Shoshana Cohen a hudobníkom Gilom Landau hrala na Slovensku už viackrát. Vrátane minulého roka na Pohode, sa Lola Marsh v decembri minulého roku predstavili aj v Žiline (foto set z koncertu), Košiciach a Bratislave.

O 18tej hodine si odporúčame vybrať medzi troma kapelami. Na hlavnom stage, pred koncertom Björk zahrá svoj šialený set Omar Souleyman zo Sýrie (treba vidieť) a v Budiš Stage si môžete vybiť energiu na alternatívnom punk-rocku: zahrajú tu Repetitor zo Srbska. Čo nás veľmi mrzí, tretia zaujímavá kapela, talentované francúzsko-kubánske dievčenské duo Ibeyi, hrajú tiež o 18:00 (Európa Stage).

Od 21:30 do 23:00 vystúpi v Space Aréne SLSP alternatívne hip-hopové trio z Edindburghu: Young Fathers, ktorí získali za svoj album DEAD (Anticon, Big Dada, 2014) prestížnu Mercury Music Prize. O ich čerstvej nahrávke White Man Are Black Man Too (Big Dada, 2015) sme písali – tu.

Zvyšok noci a rána si v Space Aréne SLSP vychutnajú hlavne fanúšikovia drum & bass-u. Ten na Pohode zastúpi DJ Roni Size so svojim kolektívom Reprazent, britskí Hybrid Minds a známy slovenský DJ B-Complex.

Ak to pre vás nebude to pravé, odporúčame Nay Tanečný Dom, kde o polnoci vystúpi Damian Lazarus & the Ancient Moons. Samozrejmosťou, nie len pre fanúšikov islandskej hudby, budú Kiasmos. Ak nepoznáte toto duo s Ólafurom Arnaldsom, prečítajte si o nich viac v našom podrobnom článku.

Visegrad Club ponúkne druhý večer a noc opäť pár zaujímavých mien. Osobne, za Swine Daily, sa radi pôjdeme pozrieť najmä na poľské experimentálne duo RSS B0YS, ktoré bude mať na pódiu čas až 90 minút. Ďalej stojí za zmienku osobnosť českej modulárnej syntezátorovej elektroniky, Leoš Hort aka HRTL, ktorý stojí za labelom Bűkko Tapes. Predstaví sa aj mladý Rus Anton Maskeliade či Synus0006 (známy aj pod menom Laslowb) z Maďarska, ktorý stojí za labelmi ako Panel Trax a B4CK6ROUNDNO1SE.

Vystúpia aj domáci Makkatu a Boris Vitázek aka STX.

Ak budete mať muziky viac než dosť, zájdite o polnoci do Bažant Kinematografu na argentínsko-španielsku komédiu Divoké Historky (r.Damián Szifrón, 2014). Ako aj počas posledných rokov, v Literárnom stane Martinusu a v stane .týždňa budú celý deň prebiehať rôzne čítačky, diskusie a rozhovory s autormi.

Festivalové vlaky pôjdu z Bratislavy a Košíc

Aj tento rok Pohoda vypraví v spolupráci s jej partnerom, Železničnou spoločnosťou Slovensko, špeciálny festivalový rýchlik z dvoch najväčších miest – z Košíc a Bratislavy. Kapacita každého vlaku bude 350 miest na sedenie (5 vozňov). Súčasťou vlaku z východu bude aj párty vozeň s DJ-om.

Cestujúci z Košíc, Kysaku, Spišskej Novej Vsi a Popradu zaplatia za spiatočný lístok 9,90 €. Z Liptovského Mikuláša a Ružomberka ešte o dve eurá menej. 7,90 € zaplatia za spiatočný lístok aj cestujúci z Bratislavy a 5,90 € z Trnavy. Vlak z Košíc vyštartuje vo štvrtok 9. júla 2015 o 9:05 a z Bratislavy v ten istý deň o 12:26. Spiatočné vlaky majú odchod z Trenčína v nedeľu o 11:00 a 12:00. V čase príchodov a odchodov špeciálnych vlakov bude posilnená kyvadlová doprava zo stanice na letisko.

Festivalový vláčik budú môcť využiť aj návštevníci Bažant Pohody, ktorí využili iný spôsob dopravy. Jeho zmenšená verzia bude premávať aj na trenčianskom letisku. Cestovné lístky si môžete kúpiť od dnes v sieti Ticketportal.

V minulom roku využilo špeciálnu dopravu až 918 návštevníkov festivalu. Ak špeciálny vlak nestojí vo vašom meste, môžete si zorganizovať spoločnú cestu autobusom. Výhodou takejto dopravy je, že autobus organizátori pustia až k bráne areálu a v nedeľu po skončení festivalu dokonca rovno pred hlavný Bažant stage.

Zdroj: Tlačová správa Bažant Pohody

Viac info na stránke Pohody alebo jej Facebooku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *