Mezinárodní filmový festival Academia Film Olomouc (AFO) se uskuteční ve dnech 25. – 30. dubna 2017. Burcující The Future Is Now! je nejen ústředním sloganem futuristického 52. ročníku, ale také shrnutím celého programu. Do třech soutěžních sekcí se letos přihlásilo rekordních 3 000 populárně-vědeckých filmů, festival navíc nově zavádí česko-slovenskou soutěž.

Na hudobnom programe sa podieľalo aj Swine Daily. Pustite si dole špeciálny Spotify playlist, ktorý prezradí viac ▼ ♫

„Hodně lidí si myslí, že témata, kterým se festival hodlá věnovat, jako jsou životní prostředí, umělá inteligence, robotika či globální oteplování, jsou věcí budoucnosti, problémem dalších generací. Není tomu tak! Budoucnost je teď a jedině my jsme ti hlavní aktéři, my všichni musíme zasáhnout. Jak ostatně nedávno prohlásil sám Stephen Hawking – žijeme v nejúžasnější, ale také nejnebezpečnější době v dějinách našeho druhu,“ shrnuje poslání a filozofii AFO52 programový ředitel Jakub Ráliš.

Vorstellung des Roboters Roboy, einer Neuentwicklung des Artificial- Intelligence- Lab der Universität Zürich. 27.Februar 2013. Bild: Adrian Baer

Vorstellung des Roboters Roboy, einer Neuentwicklung des Artificial- Intelligence- Lab der Universität Zürich.
27.Februar 2013.
Bild: Adrian Baer

Některé ze snímků z produkce HBO nebo National Geographic diváci na AFO uvidí v exkluzivní české premiéře. Filmový festival Univerzity Palackého v Olomouci nevynechá aktivistický dokument Je s námi konec? z produkce oscarového Leonarda DiCapria, k vidění bude také očekávaná TV série Genius o životě a díle Alberta Einsteina, která se intenzivně natáčela po celé České republice. Velkolepá 3D dobrodružství z divoké přírody strhnou všechny generace – návštěvníci se mohou těšit na premiéru Predátorů od tvůrců úspěšného „hlodavčího westernu“ Pidiobři nebo vtahující zážitek s názvem Na křídlech ptáků 3D z produkce vizionářské BBC.

Je s námi konec_dokument National Geographic

Do užšího soutěžního výběru dramaturgové festivalu nakonec volili z rekordních 3 000 populárně-vědeckých snímků z celého světa. A nakonec jich vybrali přesně 52 – 19 do Mezinárodní soutěže, 16 do Česko-slovenské a 17 do Soutěže krátkých filmů.

„Mám radost, že jsme české a slovenské produkce konečně přičlenili do společné soutěže. Chceme zvýšit kvalitu soutěže, ale také silněji propojit slovenské a české vědce a producenty. Nově proto zavádíme česko-slovenskou soutěž, jejímž hlavním rysem je primárně jazyk filmů srozumitelný oběma stranám,“ doplňuje Ráliš.

Hudobný Program

AFO52 se navíc letos pochlubí nejhutnějším hudebním programem ve své historii – festivalový soundtrack dotvoří přímo Radio Wave Live Session, při níž v prostorách historické Kaple Božího Těla vystoupí vítězové posledních dvou ročníků talentové soutěže Czeching – VR/NOBODY a Himalayan Dalai Lama. K headlinerům bude patřit i beatový futurista Karaoke Tundra se svým aktuálním Futurologickým Kongresem nebo feministické DJské uskupení A C I D W I T C H.

O časť hudobného programu sa staral aj šéfredaktor Swine Daily Krištof Budke. Pozvali sme konkrétne desiatich umelcov: Keosz, Karaoke Tundra, Imre Kiss, Acidwitch, Mary C, Paradiso Rhythm, 16colours (ex EGA) + tatratank, Dreem Tran’s b2b Kewu, Stroon a Lišaj.

Zdroj: Ondrej Čížek / AFO

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *